Jičínsko na pohlednicích. Staré Hrady: hlavní portál zámku už poprsí dvou císařů nezdobí
17. 01. 2022 Historie foto: 1 « zpět
Pohlednice, vydaná za protektorátu, zachycuje na prvním obrázku jižní průčelí renesančního zámku, který vybudoval přestavbou původního gotického hrádku Jiří Pruskovský z Pruskova v 70. letech 16. století. Detail z druhého obrázku přibližuje umělecky nejhodnotnější část - nástavec s frontonem hlavního portálu zámku.
Vedle šlikovského erbu se nachází dvě niky s poprsími císařů Ferdinanda I. a Maxmiliána II. o výškách necelého jednoho metru. Ve frontonu je pak umístěna deska se stylizací Ducha svatého v podobě holubice. Již z letmého pohledu je patrné, že zejména pravá busta už tehdy byla ve špatném stavu a jejich smutný osud dále pokračoval, když z nik vypadly. Naštěstí se dostaly do rukou restaurátorů, kteří se v roce 1971 pokusili zachránit, co se dalo. Při jejich ohledání se přišlo na zajímavá zjištění. Ferdinandova busta je z pískovce a zobrazuje tvář panovníka z jeho mladších let, asi z 20. let 16. století. Busta Maxmiliánova je opuková a zachycuje císaře v jeho pozdním věku, tedy v 70. letech. Oba sochařské výtvory tedy nebyly vytvořeny společně na objednávku při výstavbě zámku, ale do majetku Jiřího Pruskovského se dostávaly postupně. Erb je jednoznačně vsazen mezi niky dodatečně, neboť Jindřich hrabě Šlik koupil panství až v roce 1637. A protože i deska s holubicí ve frontonu je ze stejné doby jako erb, restaurátoři vyslovili domněnku, že původně byly niky s bustami i na místě těchto desek. Sám Jiří Pruskovský se v tesaném nápisu ve vlysu chlubí, že sloužil čtyřem císařům, a proto mohly být v těchto nikách i poprsí císaře Rudolfa II. a Karla V. Sondy pod těmito deskami ale zřejmě provedeny nebyly, a tak se jedná jen o hypotézu.
Obě portrétní sochařská díla jsou svým stářím v našich zemích velmi vzácná, častěji se vyskytují až od 17. století. Proto bylo rozhodnuto je po restauraci nevracet na původní místo, ale nahradit je kopiemi. K tomu ovšem z nějakého důvodu nedošlo, a tak od té doby niky zejí prázdnotou. Návštěvníci, kteří dnes vcházejí do zámku, aby shlédli pro ně připravené programy masové kultury, si toho ale sotva všimnou. Karel Čermák
zobrazit Staré Hrady na mapy.cz