Jičínsko na pohlednicích. Únětice: provedení opery Prodaná nevěsta pod širým nebem mělo ohromný úspěch
28. 01. 2022 Historie foto: 1 « zpět
V roce 1924, kdy se u nás vzpomínalo stého výročí narození národního hudebního génia Bedřicha Smetany, pojal učitel v Drahorazi Josef Straka myšlenku uspořádat provedení jeho nejslavnější opery Prodané nevěsty. Jako vynikající hudebník, přesahující svým významem rámec regionu, byl pro to mužem nejpovolanějším. Dnes již by byl takový projekt obřích rozměrů neproveditelný, ale tenkrát stále ještě platilo ono rčení "co Čech, to muzikant" a i na venkově se našla spousta kvalitních hudebníků.
Straka si vzal na svá bedra nejen nastudování orchestrálních a pěveckých partitur, ale zorganizování celého podniku vůbec. Z Národního divadla v Praze byl zapůjčen notový materiál a drahorazský učitel s rodinnými příslušníky a dalšími spolupracovníky jej kompletně ručně opsali. Jednalo se přesně o 2721 stran. Sestavil orchestr, jenž měl 42 členů, a sbor zpěváků a zpěvaček s 80 členy. Všichni to byli amatérští hudebníci pocházející z širšího okolí. Amatéry byli dokonce až na jednoho i všichni z jedenácti sólistů. Účastníci se scházeli k nastudování opery střídavě v Drahorazi, Libáni a Kopidlně a nutno dodat, že většina z nich chodívala pěšky. Včetně třeba tenoristy Václava Hrdého, kterému bylo již 75 let.
Pro provedení opery byl vybrán vhodný terén u Únětic na louce pod obecním lesem. Na naší pohlednici je tedy schován někde za stromy v popředí. Strakovi při organizování tohoto mohutného podniku hodně pomohlo, že o něm dopředu všichni věděli a vzhlíželi k němu se sympatiemi. Řada institucí, a také soukromých jednotlivců, mu vycházela vstříc a všichni nezištně pomáhali bez nároku na honorář. I tak ovšem šlo o riskantní podnik a nebylo jasné, zda nebude ztrátový. Premiérové představení Prodané nevěsty se hrálo výhradně pro žáky dvaceti okolních škol v sobotu 19. července. Pro dospělé byla sehrána čtyři představení vždy v neděli od 20. července do 10. srpna. Přes právě probíhající žně se provedení opery setkalo s ohromným úspěchem. Představení v přírodě shlédlo celkem asi 10 000 lidí a mnozí z nich i několikrát. Třeba jako ta stará babička z Vlčího Pole, která vážila cestu dvanáct kilometrů dlouhou a nevynechala jediné. Bez nadsázky se dá říci, že v těch letních dnech Prodanou nevěstou celý kraj doslova žil. Není divu, že se o této mimořádné akci psalo i v našem celostátním tisku s velmi příznivými posudky. Učitel Josef Straka mohl být spokojen. Jeho ohromné pracovní nasazení umožnilo mnoha venkovským lidem shlédnout umělecké dílo, jež jinak pro ně bylo prakticky nedostupné. Karel Čermák