Jičínsko na pohlednicích. Zliv: archeologický nález pod velkým kamenem, který překážel při práci na poli

10. 03. 2022 Historie foto: 1 « zpět

Na podzim 1884 oral rolník Josef Fišera své pole jižně od Zlivi na návrší zvaném Na pískách a narazil přitom na velký kámen. Nechtěl se jím zabývat, vyhnul se mu a pokračoval v orbě. Příštího roku dne 17. dubna opět své pole kultivoval a tentokrát ho ta překážka již tak zaujala, že přerušil svou práci a jal se ji prozkoumat. S pomocí sousedů se mu podařilo kámen odstranit a pod ním se objevilo několik opukových desek a soubor různě poškozených bronzových nádob. Zběžně je posbíral, odvezl domů a opukové desky se mu hodily jako stavební materiál.

Když se o pokladu dozvěděli jeho spoluobčané, místo ještě jednou důkladně prohrabali a odnesli si zbytek. Nějaké kusy se pak dostaly zájemcům o starožitnosti do Libáně a Kopidlna. Teprve pak byl informován o nálezu jičínský konzervátor profesor Ludvík Šnajdr. Informaci neprodleně sdělil archeologům pražského Českého muzea, ale pan Fišera je na svůj pozemek nechtěl pustit, protože již měl zaseto. Až teprve po sklizni dne 9. září mohl místo ohledat libáňský rodák profesor Josef Emler, toho času předseda archeologického sboru. Kromě spálených lidských kostí a nějakých drobností a střípků již nic nenalezl. Podařilo se ale obejít místní občany a většinu přesvědčit o prospěšnosti uložení předmětů v Českém muzeu. Informace o nálezových okolnostech byly kusé, přesto se ale archeologům z nich podařilo leccos vyčíst. Půdorys hrobu tvořil přibližný čtverec o straně asi půldruhého metru, jenž byl uprostřed přepažen. Jednalo se tedy o dvojitý skříňový hrob, určený zřejmě pro muže a jeho manželku. Milodary prozrazovaly, že byli vychováni římskou kulturou v prvním století našeho letopočtu, i když to neznamená jistě, že se jednalo o Římany. V každém případě ale šlo v té době u nás o dosud ojedinělý nález, takže v odborné literatuře se o něm dlouho pojednávalo.

Později bylo sebráno na polích zhruba ve stejných místech asi 40 kusů mincí z dob římského císařství. O těchto nálezech je ale známo ještě méně než o římském hrobu. Asi osm kusů tu našel milovník starožitností traťmistr Hammerbauer z Kopidlna. Pokud by byl údaj o depotu pravdivý, jednalo by se i v tomto případě o nález výjimečný, protože v jiných lokalitách šlo vždy o výskyt pouze jednotlivých kusů. Karel Čermák

zobrazit Zliv na mapy.cz

foto