Jičínsko na pohlednicích. Liběšice: starosta Jan Lachman
14. 07. 2022 Historie foto: 1 « zpět
Dne 12. ledna 1899 zažila obec mimořádnou událost. Nikdo ten den nepracoval, všichni slavili 25. výročí nepřetržité práce Jana Lachmana ve funkci starosty. Radní Prokeš mu předal diplom čestného občana, s gratulací přišli i starostové okolních obcí a také okresní starosta Vejlupek. Ve slatinském kostele se na jeho počest konala slavná mše.
Jan Lachman se stal starostou v pouhých třiatřiceti letech koncem roku 1873. A hned brzy poté ho čekala první velká zatěžkávací zkouška. Dne 7. července 1874 vzešel z nezjištěných příčin oheň ze stodoly Jana Sochora, jenž v krátké době strávil dvanáct popisných čísel, uhořelo i čtrnáct kusů hovězího dobytka. Jinými slovy, ten den lehla popelem téměř čtvrtina obce a postižení byli jen málo pojištěni. Brzy sem sice směřovaly povozy s pomocí, s darem přispěchal i hrabě Vrints z Milíčevse, avšak katastrofa postihla obec v nejnepříznivějším čase. Byla doba žní a všichni v okolí byli plně pracovně vytíženi. Starosta Lachman se v této krizové situaci osvědčil, měl důvěru spoluobčanů a i v následujících letech si vedl obezřetně. Obec byla bez dluhů a neplatila daňové přirážky, i když měla velké výdaje se stavbou silnice, nebo když musela přispět nemalou částkou na přístavbu školy v Češově, kam liběšické děti docházely. Jan Lachman byl za těch 25 let celkem devětkrát opětovně jednomyslně zvolen za zdejšího starostu. Byl též dlouholetým členem okresního zastupitelstva v Jičíně. Po tom slavném výročí mohl již pomýšlet na odchod na odpočinek, on ale ve funkci pokračoval dál a přidal ke svému rekordnímu zápisu ještě dalších deset let. Zemřel ve věku 69 let dne 23. července 1909 jako nejstarší starosta jičínského okresu. Jeho synem byl JUDr. Jan Lachman, známý jičínský advokát a vzorný menšinový a sokolský pracovník.
Jen na okraj. Tuto pohlednici vydal asi v roce 1907 liběšický obchodník a hostinský Jan Sochor. Mohl tedy pocházet z usedlosti, jež zapříčinila onen popsaný zhoubný požár. Karel Čermák