Brožurka Spiritismus v Podkrkonoší

05. 11. 2004 Historie « zpět

Nedávno vydalo Městské muzeu Nová Paka a Městský úřad v Nové Pace brožurku Spiritismus v Podkrkonoší. Autorské duo Miloslav Bařina a Ivo Chocholáč v úvodní předmluvě píše, že se jedná o pomoc návštěvníkům expozice místního muzea k pochopení souvislostí, které se týkají spiritismu na Novopacku. V žádném případě nejde o organizování nového hnutí.

Útlá šestnáctistránková knížečka seznamuje čtenáře s původem spiritismu ve světě a v Evropě a jeho pronikáním do našich končin. V základních pojmech vysvětluje slova jako například seance či medijní kresby. Velká část je věnována vůdci českých spiritistů Karlu Sezemskému, vydavateli časopisu Posel záhrobí a hlavnímu organizátorovi hnutí nejen v Podkrkonoší.

Závěrečná část věnovaná expozici v novopacké Klenotnici je zároveň pozvánkou na prohlídku ve druhém patře budovy, která je zaměřena právě na medijní kresbu a nakladatelství edice Spirit Nová Paka.

Knížečka, kterou lze zakoupit za 20 korun v novopackém muzeu, je první z připravované řady. Následovat by měly průvodce expozicemi Klenotnice drahých kamenů a Suchardova domu. Václav Franc