Vážná nehoda na elektrokole. Cyklistka skončila v péči lékařů

12. 04. 2021 Policie foto: 2 « zpět

Rohoznice - S jarem se vrátila sezona cyklistů, proto je budeme v silničním provozu potkávat opět stále častěji. Cyklisté společně s chodci a motocyklisty patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Nejsou chráněni deformačními zónami, bezpečnostními pásy a dalšími prvky pasivní bezpečnosti jako osádky vozidel. To vše bychom měli proto vést v patrnosti a přizpůsobit těmto faktům styl jízdy.

K jedné vážné dopravní nehodě došlo o víkendu na Jičínsku. V sobotu 10. dubna v devět hodin večer jela na silnici III. třídy padesátiletá žena na elektrokole od obce Rohoznice směrem na Jeníkov. Podle prvotních informací se žena zřejmě plně nevěnovala řízení a vjela do protisměru, kde i s elektrokolem spadla do silničního příkopu. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že žena měla před jízdou požít alkohol. Jelikož nebyla schopna s ohledem na svá zranění provést dechovou zkoušku, byl vyžádán odběr krve v nemocnici. Naštěstí měla žena na hlavě přilbu, byla řádně osvětlena a měla i reflexní vestu.

Elektrokola využívají v čím dál větší míře zejména senioři nebo fyzicky méně zdatní jezdci. Ovšem ani na tomto dopravním prostředku se rozhodně nevyplatí podceňovat bezpečnostní prvky, zejména pak cyklistickou přilbu, která dokáže ochránit hlavu jak mladých, tak i dříve narozených jezdců. Také je nutné naučit se tato kola bezpečně ovládat.

Přestože povinná výbava pamatuje na prvky, které cyklistu činí pro okolí pokud možno co nejviditelnějším (odrazky, světlomety a další), každý další byť nepovinný reflexní prvek, který využije, zvyšuje jeho bezpečnost. Trh nabízí širokou škálu zboží z reflexního materiálu, ať to jsou např. batohy nebo potahy na batohy, reflexní pásky, šátky, a mnoho dalších. Navíc sportovní oblečení v dnešní době je reflexními prvky hojně opatřeno.

V neposlední řadě je třeba ovšem připomenout, že na cyklisty je pohlíženo jako na řidiče a také oni se musí plně věnovat řízení a nesmí v silničním provozu jezdit pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. por. Mgr. Lucie Konečná

Foto: Policie ČR

foto

foto