Boxeři Jičína se připravují na Mistrovství České republiky

26. 11. 2012 Box « zpět

Jičín - Ve dnech 7. až 9. prosince se v Rakovníku uskuteční Mistrovství České republiky v boxu mužů a žen. Jičínský oddíl bude reprezentovat stejně jako v loňském roce šestice závodníků.

V ženské kategorii to bude Blanka Žabokrtská (váha 75 kg), v mužské kategorii Jakub Chval (56 kg), Martin Stehlík (56 kg), Jan Meiszár (64 kg), Josef Pavliš (75 kg) a David Matějka (91 kg). Všichni se poctivě připravují na tento turnaj, který je už každoročně vyvrcholením sezony pro celý český amatérský box.

Ale postupně ke každému z borců. Blanka toho kvůli vleklému zranění nohy letos příliš neodboxovala a start na MČR proti rozjetým soupeřkám pro ni nebude snadný. Obhájení loňského bronzu by byl rozhodně velký úspěch.

Další z marodů, Jakub Chval, se letos na jaře podrobil operaci ruky, a od boxu si tak musel půl roku odpočinout. V těchto dnech však zažívá veliký návrat a na podzim už stihl odboxovat tři zápasy. Jakub je stále členem jičínského oddílu, ale boxuje pod hlavičkou společnosti BOX EVENTS, která se významně podílí na jeho přípravě. K prvnímu zápasu odcestoval 30. října na Galavečer boxu do Liptovského Hrádku na Slovensko, kde po urputném boji porazil na body bronzového medailistu z Mistrovství Slovenska, Stanislava Olšana. K druhému zápasu odcestoval s jičínskou výpravou 3. listopadu do Trutnova, kde se konalo 4. kolo Národní ligy boxu. Soupeře Filipa Škrabala z Pardubic po značné převaze porazil s přehledem 3:0 na body. Třetí zápas o týden později absolvoval v 1. lize v dresu KB Baníku Most, kde startují ve společenství všichni jičínští boxeři, kteří na tuto soutěž mají výkonnost. Jakub zde ve váze do 60 kg porazil RSC ve druhém kole Gažiho z České Kamenice. Kubova výkonnost jde zápas od zápasu postupně nahoru a věříme, že bude gradovat právě na turnaji v Rakovníku.

Martin Stehlík nezažívá výsledkově zrovna dobré období. V ringu přitom podává velmi slušné výkony, ale rozhodčí to v posledních dvou zápasech viděli bohužel jinak. Na turnaji v Dánsku (Pandrup, 27. října) rozhodčí, jak je zde zvykem, darovali vítězství domácímu borci. Ale v utkání 1. ligy proti České Kamenici v souboji s domácím Čurejou (letošní účastník ME kadetů) byli opravdu slepí a Martinovi vítězství na body doslova ukradli a věnovali domácímu borci. Snad si Martin spraví náladu na blížícím se MČR a obhájí zde třeba právě loňský bronz.

Jan Meiszár pojede do Rakovníka obhajovat loňské finále a nebude to vůbec snadný úkol. Nově na domácím šampionátu mohou startovat i cizinci s trvalým pobytem v ČR a to je pro všechny borce obrovská konkurence v boji o cenné kovy. Honza také podává v ringu v posledních zápasech výborné výkony a určitě si také brousí zuby na jednu z medailí.

Josef Pavliš se na jaře probojoval do národního mužstva České republiky. Vyhrál turnaj v Nitře, přivezl stříbro z Vídně a v ringu si udržuje stále velmi slušnou výkonnost. Z MČR má doposud pouze jeden bronz z roku 2010. V roce 2011 vypadl ve čtvrtfinále s později za doping diskvalifikovaným borcem Šátkem z Ostravy, a letos tak určitě bude chtít po loňském zklamání nějakou tu medaili přivézt.

David Matějka na minulém MČR v Karviné překvapil nejen své trenéry, ale hlavně své soupeře a na turnaji vybojoval zaslouženou bronzovou medaili. Letos si dokonce vyzkoušel start za extraligový Baník Most. V utkání sice podlehl Beníčkovi z Ostravy, ale zkušenost z takto kvalitní soutěže je pro všechny boxery k nezaplacení. I David by určitě rád zopakoval loňský úspěch a opět okusil, jaké to je stát na bedně.

V dresu Jičína startují ale i další borci, jejichž kariéra je teprve na začátku.

Dvanáctiletý Tomáš Baran podává pěkné výkony a v kategorii přípravky společně s Tondou a Františkem Bradáčem se začínají v ringu už solidně rozkoukávat. Zejména dvanáctiletý Franta zaznamenal v posledních zápasech vzestup výkonnosti a po vítězství v Trutnově 3. listopadu nad Zákosteleckým z Palaestry Praha přišla výhra RSC v prvním kole nad Knorem z BC Chlumec. Poté následoval Galavečer boxu v polské Wroclawi, kde Fanda poprvé okusil mezinárodní ring a přivezl si odsud nejen pěknou remízu, ale hlavně velkou zkušenost z utkání se zahraničním soupeřem.

Dalším, kdo si zaslouží uznání a obdiv, je téměř pětatřicetiletý borec David Hána, který si také chtěl vyzkoušet, jaké to je stát mezi šestnácti provazy, a ve svém druhém utkání v dresu BC Jičín opět zvítězil. Po minulém vítězství na body to byla tentokrát výhra RSC ve 3. kole v rámci utkání Národní ligy v Trutnově nad domácím Melicharem.

K dalšímu 6. kolu Národní ligy zajíždí BC Jičín v sobotu 1. prosince do Brandýsa nad Labem. Poté už bude následovat MČR mužů a žen 7. až 9. prosince v Rakovníku. V příštím roce bude tento turnaj MČR mužů a žen s pověřením České boxerské asociace pořádat oddíl v Jičíně! Fanoušci se mají opravdu na co těšit. Bedřich Doležal ml., trenér Box club Jičín