Házenkáři Jičína obsadili na mezinárodním turnaji v Novém Veselí šestou příčku

19. 08. 2013 Házená « zpět

Jičín - Ve dnech 17. a 18. srpna startovali házenkáři jičínského Ronalu na tradičním mezinárodním turnaji v Novém Veselí, Memoriálu Josef Smékala, jednoho ze zakladatelů novoveselské házené.

Pro jičínský celek to byly první přípravné zápasy a trenérům komplikovala situaci absence několika klíčových hráčů. Zejména ze zdravotních důvodů chyběli brankáři Veverka a Kurial, dále Vocásek, Zeman, Bareš, Groh a Čurda. Naopak poprvé se v jičínském dresu objevily všechny tři nové tváře, tedy Krahulec, Skopal a Klačo.

Mezinárodního turnaje se zúčastnilo osm týmů z Čech a Slovenska. Jičínští startovali ve skupině s prvoligovými Strakonicemi, extraligovým Talentem Plzeň a účastníkem nejvyšší slovenské soutěže, týmem Sporta Hlohovec. Ve druhé skupině změřily síly celky Dukly Praha a Frýdku-Místku z extraligy, domácí ambiciózní prvoligový Sokol Nové Veselí a slovenský tým ŠKP Bratislava.

V prvním utkání nastoupili Jičínští proti Strakonicím. Po pomalejším rozjezdu převzali jičínští házenkáři otěže zápasu pevně do svých rukou a nakonec zvítězili rozdílem jedenácti branek 26:15. V odpoledním střetnutí sehráli hráči Jičína velmi vyrovnaný duel rovněž s účastníkem EHF Cupu, slovenským Hlohovcem, jenž narazí v prvním kole evropské soutěže na nový tým Tomáše Babáka, švýcarský St. Gallen. Od prvních minut byla k vidění pohledná házená, oba celky pozorně bránily a výborně chytali také gólmani obou celků. Jičínský Machalický držel naděje celku skutečně velmi vysoko, spoluhráči mu opláceli vysokým nasazením a bojovností. V průběhu celého utkání se oba celky střídaly ve vedení, z nejtěsnějšího vítězství 18:17 se nakonec radovali házenkáři slovenského celku, vedení bývalým reprezentačním trenérem Česka Martinem Liptákem.

Jestliže s výkonem hráčů v prvních dvou duelech mohli být trenéři Jičína poměrně spokojeni, o posledním zápase s plzeňským Talentem se to říci nedá ani vzdáleně. Pozorná agresivní obrana Západočechů toho Jičínským při absenci připravené kvalitní střelby ze střední vzdálenosti příliš nedovolila. V první půli ještě Jičínští dobrou defenzívou drželi alespoň přijatelný stav, po změně stran již ale definitivně odpadli. Koncepce hry v útoku se totálně rozpadla a Plzeňští trestali z rychlých útoků. Konečná porážka 13:30 byla naprosto zasloužená. Jediným "pozitivem" byla skutečnost, že si tuto krutou porážku vytrpěli na palubovce postupně všichni hráči. Jičínští tak obsadili ve skupině třetí příčku a v neděli je v duelu o konečné páté místo čekal SKP Frýdek-Místek.

Do posledního zápasu vstupovali Jičínští s cílem odčinit nepodařené utkání s Plzní. Přestože v kádru na nedělní utkání již nebyli vzhledem k pracovním povinnostem zkušení Lepieš a Kraus, ostatní hráči se soupeře nezalekli. Frýdek-Místek, který před sezonou posílil jeden z nejlepších střelců extraligy posledních let, Vojtěch Petrovský, jenž se do mateřského klubu vrátil po několika letech strávených v Karviné, byl favoritem. Jičínští házenkáři však od prvních minut dávali významně najevo, že jim nejen na výsledku, ale i předvedené hře záleží. V brance se opět rozchytal ke slušnému výkonu Machalický, jemuž ale vydatně pomáhala agresivní pohyblivá obrana. Také v útoku hráli Jičínští o poznání nápaditěji, dařily se přechody do nezformované obrany soupeře, i když několik pokusů vyhaslo na samém počátku díky zbytečným technickým chybám. Jičín tak vedl po první půli rozdílem čtyř branek. Úvod druhého dějství však Jičínští nezvládli a další technické chyby, až příliš časté pokusy o dohrání kombinací na pivota či nepřesná střelba znamenaly obrat ve skóre.

V samém závěru ale Jičínští opět zvedli hlavu a dvougólové manko vymazali. Na řadu tak přišla střelba sedmimetrových hodů. V nich byli nakonec úspěšnější hráči Frýdku-Místku, když o svém úspěchu rozhodli v páté sérii. Pro Jičínské to tedy znamenalo šestou příčku, o jedno místo lepší postavení než v loňském ročníku turnaje.

Na detailnější rozbor turnaje je příliš brzy, pro jičínský celek to byla první herní příprava a je vcelku logické, že při absenci nejvýraznějších postav z veleúspěšné sezony 2012-2013 není a nemůže být síla týmu tak velká. Na druhou stranu herní prostor dostali další hráči, kteří ještě mnoho minut v extraligovém týmu odehráno nemají. Poprvé se představily také tři nové posily a všechny ukázaly, že mohou být pro jičínský celek po dalším zapracování přínosem. Všichni hráči střídali světlé momenty s těmi horšími, ovšem celkově lze říci, že Jičínští na kvalitně obsazeném mezinárodním turnaji, samozřejmě s výjimkou hrubě nepodařeného utkání s Plzní, nezklamali.

Zda půjde výkon a forma Jičínských nahoru, ukáže již tento týden, v němž sehrají hned pět utkání. Již v úterý změří od 19 hodin síly s prvoligovým celkem TJ JM Chodov, ve čtvrtek potom ve stejný čas s účastníkem nejvyšší slovenské soutěže, týmem MŠK Považská Bystrica. V pátek a sobotu 23. a 24. srpna pak bude jičínská sportovní hala svědkem tradičního mezinárodního turnaje Kers Cup. Představí se na něm týmy HBC Ronal Jičín, HC Dukla Praha, Handball KP Brno a MŠK Považská Bystrica. (bama)