Šest plaveckých medailí z Plzně

20. 04. 2015 Plavání foto: 1 « zpět

Jičín - O víkendu se v Plzni uskutečnil 11. ročník Západočeského poháru v plavání. Tento závod začíná být velice populární, což se potvrdilo i letos, kdy na tyto závody dorazily více než čtyři stovky dětí ze 40 plaveckých oddílů Čech. Zúčastnili se i plavci z Francie.

Mezi zúčastněnými týmy v Plzni nechyběla ani výprava pěti jičínských mladších žáků. Ti bojovali v Plzni především s délkou bazénu, na kterou nejsou vzhledem k tréninkovým podmínkám zvyklí. Většina z nich okusí padesátimetrovou plaveckou vzdálenost jen několikrát do roka, ale i přesto byla výprava v Plzni stejně jako v předchozích závodech hodně vidět a získala šest medailí a několik umístění do 10. místa.

Jako hlavní pohárový závod byl určen 200metrový polohový závod plavaný nejdříve v dopoledních rozplavbách a poté desítka nejrychlejších plavců postoupila dle dosažených časů přímo do finále, kde se utkala o Putovní pohár.

Do tohoto závodu "nasadili" Jičínští mladší žákyně Pavlínu Smolíkovou a Nelu Baborákovou, které si vedly přímo skvěle. Z dopoledního závodu postoupily třetím a pátým nejrychlejším časem přímo do finále, kde potvrdily dobrou formu. Pavlína Smolíková si doplavala po velkém a urputném boji pro 3. místo a Nela Baboráková obsadila krásné 5. místo. Toto umístění je u Nely o to cennější, že byla znevýhodněna ročníkem narození a na start se vždy postavila proti starším plavcům.

Dalších vynikajících výsledků dosáhli Jičíňáci i v dalších závodech. Pavlína Smolíková si odvezla z Plzně ještě 2. místo v závodě na 200 m volný způsob a dvě 3. místa (400 a 800 m kraul). Bronzovou medaili si doslova vybojoval Matyáš Kubín, kdy ve velice vyrovnaném a dramatickém závodě na 200 m kraul rozhodl jeho rychlejší dohmat. V dalším závodě skončil Matyáš jen těsně za stupni vítězů (5. místo - 400 m polohový závod). Další bronzovou medaili získal Štěpán Mikule, kdy mu ve velice náročném závodě na 1500 m volný způsob "utekla" stříbrná medaile jen o kousíček. Štěpán si vybojoval ještě 1x 4. místo (200 m kraul) a 1x 5. místo (400 m kraul).

V závodě na 50 m znak na sebe upozornila skvělým osobním rekordem Alexandra Pátková, kdy se dokázala zlepšit během 14 dnů na tak krátké trati téměř o čtyři vteřiny, ale bohužel jí medaile unikla jen těsně o jednu vteřinu a bylo z toho nakonec 5. místo. V dalším závodě si Saša vyplavala na trati 200 m kraul rovněž 5. místo a na trati 400 m kraul 6. místo. Vynikající výkony v osobních rekordech zaplavala i Nela Baboráková na tratích 200 m kraul (8. místo) a 100 m znak (10. místo).

Šest medailí a velké množství osobních rekordů svědčí o dobré přípravě a píli všech jičínských plavců a práci jejich trenérů. Všem závodníků děkujeme za vzornou reprezentaci a přejeme mnoho dalších takových úspěchů. (rs)

Foto: R. Smolík

foto