Veteránské MS v orientačním běhu se konalo v Dánsku

23. 07. 2018 Orientační běh foto: 4 « zpět

Jičínsko - V zemi Hanse Christiana Andersena nebo také Hamleta se letos od 6. do 13. července odehrálo veteránské Mistrovství světa v orientačním běhu (World Masters Orienteering Championship 2018).

Odstartovalo do něj více než 4200 orientačních běžců z osmačtyřiceti zemí. Nejvíce přihlášených závodníků bylo ze Švédska (844), Finska (654) a Norska (553) a 345 z domácího Dánska. Tedy téměř polovina seveřanů, kteří mají orientační běh na žebříčku popularity hodně vysoko. Nechyběli ani zástupci Argentiny, Austrálie, Číny nebo Nového Zélandu. A mezi závodníky bylo i sto padesát Čechů.

Veteránské MS v OB bývá nejen velkým sportovním svátkem, ale i významným mezinárodním setkáním a společenskou událostí. Také letos byli organizátoři vcelku dobře připraveni a větší část závodních prostorů situovali do oblasti severního Zélandu u městeček Tisvilde a Gribskov. Veteránské kategorie začínají od pětatřiceti let, v Dánsku bylo osmadvacet kategorií (mužů a žen vždy po pěti letech), a na start se postavili i pětadevadesátiletý Fin nebo devadesátileté účastnice!

Hlavním centrem závodu byla moderní sportovní hala ve městě Farum, kde se závodníci odprezentovali a byl zde i orienťácký kemp. Proběhl tady i modelový trénink na orientační sprint a slavnostní zahájení. První závody se konaly trochu severněji ve městě Horsholm. Byla to kvalifikace ve sprintu, jejíž tratě zavedly účastníky do výzkumného parku DTU, kde se nacházela i řada budov, cest a několik umělých jezírek. Byl zde i různý mix vegetace - od dobře průběžné až po keřovité hustníky. Finálový závod ve sprintu se pak běžel v hlavním městě Kodani, městě věží - ve zcela jiném prostředí - na nábřeží, parcích a částečně v historické části, včetně historického kodaňského opevnění a hradu Christiansborg. Většina účastníků pak využila nedělní odpoledne i k prohlídce dánské metropole. Třeba zábavního parku Tivoli.

Dánsko je nejen státem stovek ostrovů, jezer, jezírek, ale také mostů a tisícovek jízdních kol - téměř rovinatý stát nabízí pohodlnou přepravu právě tímto dopravním prostředkem a kola všech typů jsou (většinou bez uzamčení) viděna na všech rozích a kolo je zde "životním stylem". Více než polovina české výpravy (včetně nás) využila zázemí v městečku Asserbo necelé dva kilometry od pláží Severního moře, kde zajistil tým Haná Orienteering ubytování v dobře vybavených prázdninových domech (nechyběl ani bazén s protiproudem nebo sauna) v těsné blízkosti lesních závodů.

Den volna sloužil k výletům, třeba do Hamletova městečka Helsingoru, kde mohli účastníci MS obdivovat také hrad Kronborg. Ale také si nenechali ujít příležitost k modelovému tréninku v Tisvilde, kde se 10. července odehrála kvalifikace na závody middle a klasickou trať. A o den později i finále na middlu. Terén zde byl velice různorodý, zejména průběžností, a některé tratě se při finálovém závodě "podívaly" až na samotné mořské pobřeží do písečných dun. Nechyběly bažinky, hustá síť komunikací a popadané stromy. Zejména finále dokonale prověřilo mapařské schopnosti a správnou volbu postupů.

Další den volna zároveň znamenal i další modelový trénink, tentokrát pro finále na klasické trati. To už orientační běžci "pročesávali" záludnosti lesů v okolí Gribskova. Odpoledne se pak čeští orienťáci zastavili ve městě Hillerod, kde stojí jedna z nejhezčích historických staveb Dánska - renesanční královský zámek Frederiksborg uprostřed jezera Slotso s rozsáhlým barokním parkem. Závěrečný den, pátek 13. července, se stal vyvrcholením MS závodem na klasické trati. A určitě byl, co se týče tratí a hodně teplého počasí, z letošního MS nejnáročnější. Na běžce čekala hodně těžká "podložka" ztížená popadanými stromy, bažinkami a hůře průběžným, většinou listnatým, lesem.

Sportovně-poznávací týden byl poskládán jako z kostiček Lega a utekl jako voda. Mnozí již plánovali účast na příštím světovém šampionátu, který se uskuteční počátkem července 2019 v lotyšské Rize. Pavel Vydra

Výběr výsledků českých závodníků a zástupců Jičínska (v některých kategoriích startovalo více než 300 závodníků):

orientační sprint

M80A: 1. Alois Láznička, 9. Jaroslav Havlík (Sportcentrum Jičín)

W55A: 2. Jana Smutná

W55B: 75. Iva Kábrtová (OK Reco Sport Pecka)

W60A: 9. Alena Rosecká

M55C: 73. Pavel Vydra (OK Reco Sport Pecka)

middle

M55A: 2. Petr Henych, 8. Zdeněk Zuzánek

M55C: 70. Pavel Vydra (OK Reco Sport Pecka)

M65A: 9. Oldřich Přinda

M80A: 8. Jaroslav Havlík (Sportcentrum Jičín)

W40A: 35. Jana Škorpilová (Sportcentrum Jičín)

W55A: 4. Jana Smutná

W55B: 50. Iva Kábrtová (OK Reco Sport Pecka)

klasická trať

M55A: 2. Petr Henych, 7. Zdeněk Zuzánek

M55D: 20. Pavel Vydra (OK Reco Sport Pecka)

M80A: 6. Jaroslav Havlík (Sportcentrum Jičín)

W40B: 1. Jana Škorpilová (Sportcentrum Jičín)

Foto 1: Češi našli zázemí v prázdninových domech v Asserbo. Foto 2: Pobřeží dánské riviéry. Foto 3: Dánský klenot Frederiksborg. Foto 4: Doběh finálového závodu na middlu. Foto: Pavel Vydra

foto

foto

foto

foto