Mikuláš Cogan prohrál v Kielu

17. 12. 2018 Plavání « zpět

Jičín, Nová Paka - Již 43. ročníku Vánoční ceny v severoněmeckém Kielu se zúčastnili plavci z 6 států, mezi nimi i dva Češi, plavci Delfína Jičín - Martin Janoušek a Mikuláš Cogan.

Janoušek v loňském 42. ročníku spíš příštipkařil a získával jen bronzové medaile. Letos to bylo jiné, patřil mezi favority ve své kategorii dorostenců. A ve své špičkové disciplíně (50 m prsa) zvítězil časem 31,96 sekundy, 3 setiny za osobním rekordem. V dalších prsařských soutěžích byl druhý, tedy jak na 100 m za 1:12,09 min., tak 200 m za 2:46,58 min., oboje v osobním rekordu. Nakonec si Martin udělal osobní rekord na 50 m kraul za 26,81 sec.

Cogan v Kielu loni překonal české rekordy žáků na 50 m a 100 m kraul, letos to ale nevyšlo, a žádný rekord v krátkých motýlcích nepřekonal. Výkony na 50 m za 28,28 sec. a 100 m za 1:02,04 sec. nestačily. Sice to bylo vítězství v kategorii žáků, ale v celkovém hodnocení to bylo jen okolo desítky.

Ambice na celkové vítězství měl Mikuláš na jedné ze svých hlavních tratí - 400 m kraul. V nejrychlejší rozplavbě se utkalo 6 plavců s časem okolo 4:20. Hned od začátku se osamostatnil Mathias Lund Hansen. Cogan se pohyboval v zadních pozicích, a to i když 100 m měl za 1:02,19 min. Následně se postupně, velice rovnoměrně propracoval na druhé místo, nejblíže prvnímu byl na metě 350 m - zaostával cca o jednu sekundu. Nakonec vyhrál Hansen (4:16,66 min.), Cogan byl druhý (4:18,74 min.). Třetí byl již s velkou ztrátou Dán Frederik Lindholm z Aarhusu s časem 4:35,87 min.

Druhé místo je v daném závodním poli neúspěchem, vítězství by sice znamenalo Coganův osobní rekord, ale je to čas v jeho možnostech. Žralok Nová Paka