Miky Cogan závodil na MČR žáků

17. 06. 2019 Plavání « zpět

Jičín - Mistrovství České republiky žáků začalo pro Mikuláše Cogana debakly na tratích 200 m. Český rekordman na 200 m kraul s náskokem vedl, ale v závěru na něj zle dotíral Martin Fait z Domažlic. Jičínskému závodníkovi nevyšel dohmat a na výsledkové tabuli se objevilo 1. Fait 2:03,23 min.; 2. Cogan 2:03,24 min., tedy porážka o setinu. Během 30 sekund ovšem přišla korekce výsledků a na dělené první místo byli napsáni Cogan i Fait za 2:23,24 a na třetím místě skončil Ondřej Ryba v čase 2:06,04 min. Tedy remíza na prvním místě, a to je pro Cogana neúspěch, 200 m kraul vyhrává léta s velkým náskokem.

Dalším závodem v sobotu 15. června byl v 50metrovém bazénu ve Zlíně motýlek na trati 200 m. A tady překvapil místní borec Miroslav Knedla, hned od startu šel na první místo, na metě 50 m byl pod 30 sekund! Cogan až šestý. Knedla sice polevil, velmi zpomalil, ale vůlí a k radosti místních diváků se udržel před Coganem. Ten zaostal o 2,12 sekundy a doplaval ve slabém čase 2:21,62 min. na druhém místě.

Pak přišel zlom na trati 400 m volným způsobem, Mikuláš sice byl na mezičase na 50 m až na pátém místě, nicméně na metě 250 m byl již druhý a ostře zaútočil. Do konce závodu si vypracoval náskok 5,27 sekundy na druhého Ondřeje Rybu z Motorletu Praha. Coganův vítězný čas je však jen průměrný, 4:21,39 min.

V podvečerním bloku plaval Mikuláš jen 50 m, z hlediska nasazení měl v tomto závodě až třetí nejlepší čas za Martinem Faitem a Štěpánem Palatou z Berouna. Krom startu a dohmatu vyšlo ale Coganovi všechno, úderné nohy, rychlé ruce, za celou trať tři nádechy, druhý v cíli Fait dýchal na každé tempo! Takže Miky zvítězil za 25,36 sec., druhý Fait měl čas 25,79 sec. a třetí Palata 26,13 sec. Výkon 25,36 sec. sice není žákovským rekordem (ten je z rychlejšího bazénu 25 m), ale v bazénu dlouhém 50 m je to nejlepší výkon všech dob - doposavad ho držel Tomáš Franta z Chomutova časem 25,39 sec. z roku 2012.

V neděli začal Cogan nekompromisně na 100 m motýl, v polovině závodu dosáhl perfektní technikou na letošní maximum na 50 m (28,06 sec.), ale tím přepálil. Soupeři se mu pak trochu přibližovali, nicméně v závěru Miky zabral na konečných 59,97 sec., druhý Valečka zaostal o 1,30 sekundy, na třetím místě plichta mezi vítězem dvojnásobné trati Knedlou a Palatou s časem 1:01,80 min. Coganův čas je v historických tabulkách na děleném druhém místě (spolu s Davidem Nollem), nejlepší čas drží i nadále Sebastián Luňák časem 59,18 sec. z roku 2016.

Posledním závodem pro Mikuláše bylo 100 m volným způsobem. Martin Fait úplně vypustil předtím plavanou trať 200 m znak a na kraulové stovce vypálil - na 50 m byl v čase 26,42 sec., Cogan otáčel za 27,14 sec., otočka mu nevyšla a prohloubil ztrátu. Ještě 15 metrů před cílem zřetelně vedl Fait a v cíli se to zdálo nastejno. Rozhodla časomíra: 1. Cogan 54,93 sec.; 2. Fait 55,17 sec.; 3. Buček 56,92 sec. Je to druhý nejlepší výkon za Frantou (54,76 sec).

Po počátečních neúspěších Mikuláš mistrovství dokončil v celkem slušných časech s dobrým výhledem na Olympiádu dětí a mládeže, která se koná od neděle 23. června. Při olympiádě v Brně v roce 2017 Cogan získal 5 zlatých a jednu stříbrnou. Nyní se bude v liberecké padesátce snažit tuto bilanci vylepšit. Delfín Jičín / Žralok Nová Paka