I přes skvělý úvod jičínští házenkáři v Zubří na body nedosáhli

21. 01. 2021 Házená « zpět

Jičín - Ve středu 20. ledna cestovali házenkáři jičínského Ronalu k dohrávce 6. kola nejvyšší soutěže na půdu silného celku Zubří. Domácí se sice v aktuálním ročníku zatím pohybují ve druhé polovině tabulky, disponují ale velmi mladým týmem a talentovanými hráči, kteří půjdou výkonnostně zcela určitě nahoru.

Jičínští chtěli v Zubří bodovat a opět se o nějaký kousíček přiblížit postupu do play-off. V kádru chyběl pivot Freiberg, jenž se zotavuje po operaci kolene, pro zranění s výpravou necestovali ani Š. Drbohlav a Pich. Naopak poprvé se v sestavě objevil Michal Naimann, který v Jičíně působil již v letech 2010 až 2014.


HC ROBE Zubří - HBC Ronal Jičín 32:27 (14:12)

Začátek utkání byl z pohledu Jičínských jako z říše snů. Hosté pozorně bránili, v útoku dobře kombinovali a se svými vypracovanými šancemi nakládali nejlepším možným způsobem. Skvělý výkon předváděl gólman Machalický, jenž v prvních minutách vychytal nejzkušenější hráče domácích, křídelníky Jurku a Mičkala. Na straně Jičína mířili přesně Kubík, Šulc, Dolejší, Hlava a Kovařík a v sedmé minutě svítil na ukazateli stav 0:5. O chvíli později, za stavu 1:6, navíc kryl sedmičku Zuberských Machalický, házenkáři Ronalu tak měli duel rozehraný opravdu znamenitě. Následně se ale nechali zbytečně strhnout k ofenzivním manévrům. Jednak se někdy příliš brzy pokoušeli o zakončení ze střední vzdálenosti, jednak jim chybělo potřebné štěstí, dva projektily Šulce zastavila v krátkém sledu po sobě tyč domácí svatyně. V obraně poté přišly individuální chyby a mladý domácí celek se dostal do zápasu, stav 6:8. To se rázem projevilo na dění na palubovce, Zuberští se očividně uklidnili a jejich herní projev se rázem změnil. Na začátku poslední desetiminutovky domácí odskočili na dvougólový rozdíl 10:8 a zdálo se, že definitivně přebírají otěže zápasu do svých rukou. Hosté ale zareagovali nejlepším možným způsobem, v průběhu jedné minuty se dvakrát prosadil kapitán celku Šulc, následnou pohlednou kombinaci zakončil Kubík a Jičínští znovu vedli (10:11). Závěr první půle však vyšel lépe házenkářům Zubří. Ti využili dalších zaváhání hostů a kontrovali na 14:12. Hosté mohli po uplynutí hrací doby ze sedmičky snížit na jednogólový rozdíl, sedmičku Kubíka ovšem Malina zneškodnil.

Do druhé půle chtěli hosté vstoupit znovu aktivně, ovšem hned v prvních minutách vyprodukovali zbytečné technické chyby a nabídli domácím jednoduché góly. Zuberští následné brejkové situace proměnili a záhy odskočili na 17:13. Hosté i nadále bojovali, z náskoku domácích se oklepali a díky přesným zásahům Šulce, Rychny a Kastnera snížili na 17:16. Na přelomu první a druhé desetiminutovky byl rozdíl ve skóre dva góly (20:18). Bohužel však v těchto fázích zápasu přišly na straně Jičína další nešťastné okamžiky. Druhá neproměněná sedmička, ztráty míčů při pokusu o realizaci rychlých útoků či kupící se individuální chyby v obraně opět posadily Zuberské na koně (24:18). Tento náskok již domácí zkušeně hlídali a zápas dovedli do vítězného konce v poměru 32:27.

Házenkáři Jičína mohli v Zubří bezpochyby pomýšlet na bodový zisk. Utkání rozehráli na jedničku, byli lepším týmem, pozorně bránili, byli střelecky velmi produktivní. Následně se však nevyvarovali zbrklého zakončení, ztrát míče a chyb v obraně a umožnili domácím vrátit se poměrně rychle do zápasu. V momentě, kdy se dostali Zuberští do vedení, hráli logicky v mnohem větší pohodě a další obrat ve vývoji utkání již byl pro hosty složitější. Přesto se to Jičínským ve druhé půli povedlo, snížili na jednobrankový rozdíl, další laciné ztráty ale definitivně rozhodly o osudu utkání.


Michal Tonar, trenér HC ROBE Zubří: "Začátek byl hororový. Už při rozcvičce bylo vidět na klucích, že se jim zase něco honí hlavou. Čtvrt hodiny nám trvalo se z toho oklepat. Od 20. minuty to bylo od nás už dobré, začala fungovat obrana s brankářem. Sebevědomí našim hráčům začalo narůstat. Byl tam moment, kdy to mohl Jičín zlomit, ale jsem rád, že jsme to ustáli. Na konci jsme to už kontrolovali a oba týmy byly rády, že utkání skončilo."

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: "Gratulace Zubří k zasloužené výhře. My jsme sem jeli s cílem bodovat a nechat Zubří v tabulce tam, kde se teď nachází. I ty cíle do začátku zápasu se povedly, v 6. minutě 0:5, ale házená se nehraje čtvrt hodiny a v dnešní házené vedení o pět branek není nic extra. Přesto si myslím, že jsme zde mohli hrát lépe. Zlom byl okolo 43. minuty, kdy jsme byli minus jeden gól, házeli jsme sedmičku a měli jsme přesilovku. Z toho to skočilo na minus čtyři branky. Dělali jsme technické chyby a Zubří dávalo jednoduché góly. Jsem zklamaný za ten druhý poločas."


Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Machalický, Veverka - Šulc 6; Kovařík 5; Krahulec 4; Kastner 3/1; Miľko a Rychna po 2; Kubík 2/1; Hlava, Dolejší a Doškář po 1; Naimann; Thorovský; Knittl.

Fakta - sedmičky 5/3:4/2, vyloučení 3:4, ČK 0:0, hráno bez diváků. Rozhodčí Blanár, Opava.

Sled branek: 0-5; 1-6; 3-7; 6-8; 10-8; 10-11; 14-12; 17-13; 17-16; 20-18; 24-18; 28-21; 31-25; 32-27.


Již v sobotu 23. ledna cestují Jičínští k dalšímu, z pohledu bojů o postup do play-off, nesmírně důležitému střetnutí do Lovosic. (HBC)