Bikeři bojovali pod Ještědem

11. 08. 2009 Cyklistika « zpět

Liberec - Jedenáctým dílem pokračovala série závodů horských kol Kola pro život. Pořadatelé připravili Ještěd Tour Kooperativy s centrem ve ski areálu ve Vesci. Připraveny byly dvě trasy, kratší o délce padesáti kilometrů vedla v blízkosti ještědského hřebenu, kde se odehrálo vše podstatné. Královská trať dlouhá devadesát kilometrů se "podívala" dál do kraje. Z počátku byla totožná s krátkou trasou, ale na dvacátém pátém kilometru se od ní oddělila.

Novinkou "devadesátky" i "padesátky" bylo stoupání od dolní stanice lanovky na Ještěd přes lyžařský areál k horní přístupové silnici, která vede ke skokanským můstkům. O této pasáži s hodně výživnou stojkou se bude většině účastníků asi dlouho zdát. Celková náročnost obou tras byla dána spíše jejich převýšením 2660 m a 1720 m než technickou obtížností. Na startu se celkem seřadilo více než 1000 cyklistů. Ukázalo se, že i přes nedlouhou historii je Ještěd Tour v kalendáři Kola pro život jedním z nejoblíbenějších závodů.

Většina startujících, jak ze špičky, tak zástupců z našeho okolí, zvolila kratší trasu, což má za důvod letošní systém přidělování bodů pomocí koeficientu. Ten nezohledňuje délku trasy a její náročnost jako loni, ale počet přihlášených účastníků. V Liberci čest maratonských "profíků" zachraňoval specialista na XCO Jan Škarnitzl (dimp Giant), který se jako zjevení objevil na startu. Kupodivu si nevybral sobě bližší krátkou trať, ale tu delší a zaslouženě na ní zvítězil stylem start-cíl.

Daleko vyrovnanější souboje byly k vidění na kratší trase, kterou v závěrečném spurtu rozhodl ve svůj prospěch o pouhých 6 sekund Ivan Rybařík (Volvo Auto Hase) před Jakubem Šilarem (ALPINE PRO - AUTHOR TEAM). Velice dobře si mezi téměř sedmi stovkami bikerů vedl hořický junior Tomáš Zima, který vybojoval v absolutním pořadí 43. příčku a mezi juniory bral 5. místo. Ještě o příčku lépe, ve své kat. nad 50 let, projel cílem Jiří Holas z Maraton centra Jičín (absolutně 97.). Gabriela Pašková pak vybojovala sedmé místo mezi ženami. (jk)