Nahlédněte do barokního světa. Zámecká galerie v Jičíně nabízí do konce února jedinečnou příležitost

25. 01. 2009 Zprávy foto: 1 « zpět

Jičín - Zadumaná, snivá krása barokních památek dominuje současné výstavě v zámecké galerii v Jičíně, kde je ještě do konce února k vidění ojedinělá expozice Valdická kartouza: uzamčený svět - historie kláštera 1627-1782.

Výstava díky souboru uměleckých děl a prostřednictvím informačních panelů představuje historii kláštera a působení mnišského řádu kartuziánů na Jičínsku. Pozoruhodný je především výběr památek, které byly kdysi součástí mobiliáře valdického kláštera, založeného vévodou Albrechtem z Valdštejna. Po jeho zrušení v druhé polovině 18. století však byla naprostá většina věcí roztroušena do různých míst a mezi různé nabyvatele, a právě nyní mohou poprvé návštěvníci galerie spatřit alespoň část z nich znovu pohromadě.

Výstava zároveň dává nahlédnout do světa člověka barokní doby a diváka také seznamuje s přísně asketickou zbožností a spiritualitou kartuziánů, která se už skoro tisíc let vyznačují životem v samotě a tichém odloučení. (jn)

Foto: Jiří Němeček

foto