Služebního psa strážníci nedostanou, tvrdí Brykner
16. 01. 2009 Zprávy « zpět
Jičín - Přestože městská policie v Jičíně brzy přijme do svých řad dalšího strážníka a do budoucna chce radnice v personálním posilování sboru pokračovat, s vycvičeným služebním psem prozatím strážníci počítat nemůžou.
Podle místostarosty města Ladislava Bryknera, který má vedení městské policie v kompetenci, by byla taková možnost ze současného pohledu velmi problematická. "Dozvěděl jsem se, že by naši strážníci o služebního psa měli zájem, ale musím říct, že se stavím k takovému návrhu velmi opatrně. Jedna věc je samozřejmě psa pořídit, a druhá věc se o něj odpovídajícím způsobem postarat," poukazuje Brykner. Podle něj by sice městská policie mohla psa personálně zvládnout, ale otázka celodenní péče o zvíře zůstává otevřená. "Sice máme stanici pro zvířata, ale speciálně cvičeného psa by nebylo možné nechat přes noc tam, kde není stálá služba."
Místostarosta se už dříve vyslovil pro profesionalizaci městské policie s plným zajištěním nepřetržitých služeb, což podle něj v první řadě znamená zaměstnat dostatek strážníků a mít pro ně prostory. Přesto nevylučuje, že by mělo příznivý efekt, kdyby strážníci mohli v odůvodněných případech zasahovat se psem.
"Do budoucna něco takového nevylučuji, určitě to má svůj efekt, pokud policista zasahuje například v nočních hodinách se psem, ale v současné době máme před sebou jiné potřebné úkoly pro zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku. Služební pes nebo jízdní policie na koni, to jsou samozřejmě hezké vize, ale nejsou to úkoly pro nejbližší období." (zan)