Peckovští si vybírají obecní prapor

27. 02. 2009 Zprávy « zpět

Pecka - Obyvatelé Pecky mohou v těchto dnech svými hlasy přispět k rozhodnutí, jakou podobu bude mít budoucí prapor městečka pod hradem. Vybírat mohou z devíti různých variant, které na žádost radnice připravil heraldik Jan Tejkal. Ten by měl své návrhy objasnit na nadcházejícím setkání s veřejností, které se uskuteční 12. března na místním úřadě.

"Lidé mají možnost prostřednictvím ankety ovlivnit výsledek konečného rozhodnutí. Budeme proto rádi, když se jich zapojí co nejvíce," říká peckovská starostka Hana Štěrbová.

Dodává, že obyvatelé se mohou vyjádřit jak prostřednictvím internetu, tak i klasickou formou do poštovní schránky úřadu.

"Návrhy jsou vystaveny v knihovně a na nadcházejícím setkání ve čtvrtek 12. března budou mít také možnost vyjádřit svůj názor. Navíc na této schůzce pan Tejkal vysvětlí, proč zvolil právě takové barvy a symboly pro své návrhy," upřesnila starostka.

Podle Tejkala vychází návrh vlajky z historického znaku Pecky, jehož podoba se ustálila v první třetině sedmnáctého století, kdy poslední úpravy provedl převor kartouzského kláštera u kostela Nanebevzetí P. Marie Filip Bušek.

"Má-li znak modrý štít, pak by nemělo nikoho překvapit, že i hlavní barva listu vlajky je modrá. A objevuje-li se ve znaku hagiografický námět P. Marie s Jezuletem, pak by mělo býti zřejmé, že v listu vlajky se objevuje tento obraz buď doslovně, nebo ve zjednodušené podobě koruny a půlměsíce, které představují typické mariánské atributy přítomné i ve znaku městečka," píše mimo jiné Tejkal v reakci na internetovou diskuzi na stránkách peckovského webu.

Pecka se rozhodla koncem minulého roku pořídit nový prapor kvůli dotaci, kterou se jí podařilo získat z evropských peněz prostřednictvím mikroregionu Novopacko. Ušetří tak nemalou část nákladů, které se odhadují na desítky tisíc korun.

"Ale bylo to i kvůli tomu, že historický znak městečka máme už od středověku, zato vlajka nám stále chybí. A rádi bychom i tento tradiční symbol vlastnili," dodává. Poslední slovo o finální podobě praporu budou mít peckovští zastupitelé. Ti ale podle Štěrbové budou přihlížet právě k většinovému názoru veřejnosti. (jn)