Nová Paka tlačí dopravu z centra

30. 04. 2009 Zprávy « zpět

Nová Paka - Malou revoluci v dopravě spustí ještě do prázdnin radní v Nové Pace. Město schválilo razantní plán dopravních změn, které počítají s rozmístěním desítek nových značek, jež nahradí nebo doplní stávající. Paka si od nového značení slibuje zklidnění provozu v centru podkrkonošského města, které má být na úkor motoristů daleko vstřícnější k chodcům a cyklistům.

"Nechceme, aby si motoristé bezdůvodně zkracovali cestu přes náměstí. Pokud nebudou mít důvod tam zastavit, pak pro ně bude vzhledem k různým omezením, která dopravu zpomalí, lepší, aby se centru raději vyhnuli," předesílá hlavní cíl plánovaných změn dopravního značení starosta Josef Cogan.

Dodává, že jasnou ukázkou toho, jak by mělo celé centrum Nové Paky do budoucna vypadat, je nově upravené Dukelské náměstí. "Na úkor motoristů chceme vyjít vstříc hlavně chodcům a cyklistům. Prioritou v centru pro nás nejsou silnice, ale chodníky a trasy pro pěší. Na jednu stranu tedy ztížíme provoz vozidel, ale zároveň zvýšíme komfort pro místní," nastínil budoucí trend.

Právě z těchto důvodů už město před časem například uzavřelo pro řidiče ulici Jiřího z Poděbrad, která slouží pouze pro dopravní obsluhu.

"Změny značení nastanou v souvislosti se zprovozněním kruhové křižovatky, která zjednoduší výjezd z Kotíkovy ulice, tedy od Staré Paky ve směru na Krkonoše," vysvětluje Cogan. "Cílem je zklidnění centra, hlavně Masarykova náměstí, ulic Komenského, Na Tržišti, F. F. Procházky a Tyršovy, které by již nadále neměly být zatěžovány tranzitní dopravou."

Z packých ulic tak během krátké doby zmizí asi třicet stávajících svislých dopravních značek, které naopak nahradí přibližně osmdesát nových cedulí, a na řadě míst dojde také k doplnění vodorovného dopravního značení.

Výjezdy na hlavní tah budou nově směrovány především do Kotíkovy ulice, naopak se podstatně odlehčí dopravně přetížené Komenského ulici, která bude pouze jednosměrná a kde vzniknou nová parkovací místa.

Pro výjezd vozidel z prostoru Masarykova náměstí budou sloužit především stávající jednosměrné ulice Úzká a Budečská, jejíž část bude zobousměrněna, a pro napojení ostatních směrů zůstanou zachovány obousměrně průjezdné ulice Tyršova a Na Tržišti. Změny se dotknou také systému parkování v okolí Husova pomníku a kostela sv. Mikuláše na Masarykově náměstí, kde zanikne asi sedmnáct parkovacích míst, a některé drobnější úpravy zlepší bezpečnost cyklistů.

Současný stav je podle Cogana nevyhovující hlavně kvůli komplikovaným nájezdům na hlavní tah, který protíná město ve směru na Krkonoše. "Opatření, která situaci zlepší, můžeme ale provést až teď, v souvislosti s dokončením nové okružní křižovatky. Díky ní převedeme hlavní dopravní zátěž do Kotíkovy ulice," říká starosta. "Tím se otevírá prostor k tomu, abychom mohli pokračovat v dlouhodobém konceptu revitalizace centra, z něhož chceme zcela vytlačit veškerou tranzitní dopravu. To je pro nás klíčový moment všech změn," zdůraznil.

Například nákladní doprava s výjimkou zásobování bude zcela míjet střed Nové Paky. Změny, které radnice chystá, mají ale zajistit, aby na místní komunikace nepronikala žádná tranzitní doprava. Ta by se měla napříště odehrávat jen na silnicích prvních až třetích tříd. (jn)