Jičínští zastupitelé ve sporu o řízení Správy nemovitostí
03. 07. 2009 Zprávy « zpět
Jičín - Ve vedení nově založené akciové společnosti Správa nemovitostí města Jičína zasednou z větší části politici spjatí se současným obsazením radnice. Rozhodli o tom zastupitelé, když schválili obsazení pětičlenného představenstva společnosti a tříčlenné dozorčí rady. Rozhodnutí ale nebylo zdaleka jednohlasné a předcházela mu rozsáhlá rozprava, ve které někteří ze zastupitelů prosazovali snížení vlivu radnice při řízení společnosti nebo větší zapojení opozice.
Správa nemovitostí města Jičína vznikla jako akciová společnost ve stoprocentním vlastnictví města se základním kapitálem dva miliony korun, která během příštího roku převezme činnosti od nynější příspěvkové organizace Městský bytový podnik.
V představenstvu zasednou starosta města Martin Puš, místostarosta Ladislav Brykner, radní Blanka Moravcová, zastupitel Miloš Starý a současný ředitel bytového podniku Pavel Bílek. Do dozorčí rady byli zvoleni zastupitelé Lubomír Svatý a Petr Kebus a vedoucí ekonomického odboru radnice Milan Köstinger. Předmětem kritiky některých zastupitelů se stalo zejména složení představenstva. Alena Jirovcová například poukazovala na to, že budou stejní lidé zasedat zbytečně na valné hromadě společnosti a zároveň ji řídit z představenstva. Vyslovila i obavu, že takový systém zkomplikuje tok informací.
"Domnívám se, že budeme zbytečně komplikovaně přenášet informace. Proč by v představenstvu nemohl zasedat management podniku? Rada města vykonává funkci valné hromady a stejní lidé znovu zasedají v představenstvu, to je zbytečně duplicitní. Bude to budit dojem, že představitelé města nejsou zcela vytíženi, jestliže zasedají v orgánech společností," řekla zastupitelka Jirovcová.
Většina jejích kolegů ale změnu modelu odmítla a stejně tak se nenašel potřebný počet hlasů k tomu, aby podle návrhu Jana Jiřičky zasedla v představenstvu společnosti právě Alena Jirovcová a v dozorčí radě další ze zastupitelů Vlastislav Matucha. Zastupitelé tak většinou hlasů souhlasili s původním návrhem na obsazení orgánů, který předložila rada města.
"Bylo to ryze praktické hledisko, protože jsme se společně domnívali, že v představenstvu by měl být starosta a místostarosta, který má tuto problematiku na starosti, zástupce sociální a bytové komise, ředitel podniku a zástupce finančního výboru. Podobný klíč jsme zvolili k obsazení dozorčí rady," poznamenal k tomu starosta Martin Puš.
K transformaci Městského bytového podniku v akciovou společnost přistoupilo město na doporučení loňského auditu. Z něj vyplynulo, že z převážné části mají úkoly na úseku hospodaření s nemovitostmi charakter podnikatelské činnosti. Ke změně byl bytový podnik doporučen jako jediná z městských organizací. Podle schváleného harmonogramu má dojít do konce srpna k zápisu společnosti do obchodního rejstříku. Současná příspěvková organizace Městský bytový podnik má zaniknout ke konci dubna příštího roku a bezprostředně s tím dojde k jeho prodeji do akciové společnosti.
Ta bude prozatím plně v rukou města, nedá se ale předem nijak vyloučit, že by v budoucnu zastupitelstvo mohlo rozhodnout i o prodeji části akcií. Podle starosty Puše to ale není primárním smyslem změn. "Teoreticky je taková varianta možná, bude to ale vždy otázkou rozhodnutí zastupitelstva," řekl. (zan)