Zhruba desetina vlaků v kraji nebude od poloviny prosince jezdit. Chybí peníze na jejich provoz
15. 10. 2009 Zprávy foto: 1 « zpět
Hradec Králové, Sobotka - Cestujícím v Hradeckém kraji hrozí, že od poloviny prosince přijdou až o desetinu všech regionálních vlakových spojů. Kraj tvrdí, že důvodem je nedostatek peněz, které dostává ze státní pokladny na dopravní obslužnost. Obyvatele některých obcí a jejich starosty redukce na železnici zaskočila.
"S návrhem na omezení spojů nesouhlasíme, protože by to znamenalo, že budeme mít přerušené vlakové spojení s železničním uzlem ve Staré Pace," říká například starosta Sobotky Stanislav Tlášek. Od 13. prosince by tak podle něj cestující měli problémy dostat se například do Trutnova a dalších míst ve směru na Krkonoše.
"A také bychom tím přišli o přípoj na rychlíky ve směru na Liberec. Bohužel to není poprvé, kdy má dojít k omezení železniční dopravy na Sobotecku nebo na sousedním Kopidlensku. Sobotka přitom představuje jednu ze vstupních bran do Českého ráje," posteskl si Tlášek.
Redukce vlaků je podle krajské vlády způsobena snižováním státních dotací na veřejnou drážní dopravu. Mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi upřesnil, že stát na železniční dopravu v regionech uvolní příští rok o více než půl miliardy korun méně než letos. Krajský radní Josef Ješina ale současně tvrdí, že kraj takřka všechny výpadky na železnici nahradí autobusovými spoji.
"Původně hrozilo, že kvůli krácení příspěvku na drážní obslužnost budeme muset škrtnout až čtyřicet procent spojů, čemuž se podařilo zabránit díky zachování finanční spoluúčasti Českých drah, které v našem kraji dají na osobní přepravu kolem 50 milionů korun," řekl Ješina. "Prakticky za každý ze zrušených spojů v kraji bude cestujícím sloužit alternativní vlakové či autobusové spojení," dodal.
Královéhradecký kraj má jednu z nejhustších železničních sítí v České republice a dosud se na jejím financování ve srovnání s jinými kraji podílel podstatně nižší částkou, než tomu bylo v jiných regionech. Chystané omezení 9,5 procenta spojů znamená, že vlaky v Královéhradeckém kraji najezdí příští rok o 600 tisíc kilometrů méně. Redukce prý postihne především málo využívané spoje, které jezdí většinou večer nebo o víkendech.
Ačkoliv zatím platí návrh, že se od prosince v Královéhradeckém kraji zastaví necelá desetina vlaků, sobotecký starosta přesto doufá, že se podaří vyjednat kompromis. "Přislíbili nám jednání, takže si návrh na omezení dopravy necháme podrobně vysvětlit. A snad se dobereme i k nějakému rozumnému řešení," přeje si Stanislav Tlášek. (jn)
V Královéhradeckém kraji se od 13. prosince zastaví necelá desetina regionálních vlaků. Redukce prý postihne hlavně večerní nebo víkendové spoje, které patří mezi méně vytížené. Kraj tvrdí, že k rušení vlaků dochází v důsledku krácení státního příspěvku n
