Městská doprava přijde Jičín na 700 tisíc, změny budou od ledna

04. 12. 2009 Zprávy « zpět

Jičín - Asi o sto tisíc korun méně, než uváděly odhady, zaplatí Jičín za provozování městské hromadné dopravy v příštím roce. Vyplynulo to z výběrového řízení, jehož výsledky potvrdili radní v nedávných dnech. Staronový dopravce na městských linkách, ČSAD Semily, se tak bude od ledna řídit novým jízdním řádem a zavede další novinky, které si město vyžádalo v podmínkách soutěže.

"Obeslali jsme šest firem, z nichž se přihlásili dva zájemci. Ve výběrovém řízení zvítězila akciová společnost ČSAD Semily. Rozhodnutí bylo jednoznačné, protože rozdíl mezi nabízenými cenami byl poměrně výrazný," uvedl starosta Jičína Martin Puš. "Ke změnám dojde od ledna, začne jezdit například menší autobus pro 24 sedících osob. Půjde o stejný typ, který jezdí například v Hořicích, ale navíc ještě vylepšený. Výsledná cena je pro město poměrně zajímavá, městská doprava nás v příštím roce bude stát zhruba 700 tisíc korun," řekl starosta.

Město si původně stanovilo hranici 800 tisíc korun, do kterých se měl vejít co největší objem požadovaných služeb. Vítězná firma ale dokázala pokrýt všechny podmínky města a nabídnout přitom ještě nižší náklady. "Doposud platíme 31 korun na kilometr s tím, že jezdí velký autobus, který není dostatečně využitý. Protože je to zbytečné, požadovali jsme, aby dopravci nabídli menší autobus," naznačuje vedoucí městského úřadu Peter Bareš, jak je možné, že na základě výběrového řízení dojde ke zlevnění asi na 24 korun. Jízdní řád totiž počítá s tím, že městský autobus najezdí za rok téměř 29 tisíc kilometrů.

"Cenou jsme byli příjemně překvapeni. Sice jsme věděli, že menší autobus znamená nižší náklady, ale na druhou stranu jsme stanovili řadu omezujících podmínek. Dalo se tedy předpokládat, že firma za tím účelem bude muset koupit nový autobus a promítnou se sem pořizovací náklady. Přesto je cena pro Jičín příjemná," tvrdí starosta Puš.

Na základě podmínek města bude mezi novinky od ledna patřit bohatší jízdní řád a nové zastávky. Nový jízdní řád předpokládá vytvoření čtyř zastávek, a to i na místech, kam doposud autobus vůbec nezajížděl. Vzniknout mají u kina, u mateřské školy v ulici J. Š. Kubína, v Allanových sadech a u polikliniky. Právě dostupnost polikliniky byla častým přáním cestujících, když se zapojili do nedávné ankety o MHD, kterou uspořádala radnice.

Do Popovic, Robous, Sedliček a Moravčic nebude městská doprava ani napříště zajíždět, přesto radnice zohlednila přání osad, aby mohli místní lidé cestovat do Jičína za stejných podmínek. "Vybrané spoje na běžných autobusových linkách, které odsouhlasí i osadní výbory, budou vozit seniory do Jičína zdarma, jako je tomu na městských linkách," upřesnil starosta. Město přitom využije toho, že spoje projíždějící osadami zajišťuje také ČSAD Semily. Firma v nich za dohodnutý jednorázový příspěvek zajistí přepravu seniorů zdarma. Těm bude k bezplatnému cestování stačit, aby předložili občanský průkaz, ze kterého řidič vyčte jejich bydliště a datum narození.

Kromě hlavních změn chce radnice v blízké době zavést ještě další vylepšení. K nim patří výrazné a jednoznačné označení zastávek. "Některé zastávky jsou jen naše, jiné budou společné pro městskou dopravu i běžné linky. Všechny budou ale zřetelně označeny tak, aby bylo jasné, která slouží k jakému účelu," řekl starosta.

K výběrovému řízení na nového provozovatele přistoupila letos radnice poprvé kvůli tomu, že z původních 200 tisíc korun ročně stouply v MHD několikanásobně náklady, které město hradí ze své pokladny. (zan)