Jičínští radní opět změnili názor, drak zůstává na pěší zóně
11. 06. 2010 Zprávy « zpět
Jičín - Kde bude ve městě stát pohádkový drak? V posledních měsících dostávají lidé v Jičíně na tuto otázku už poněkolikáté jinou odpověď. Velká kovová plastika, která našla před několika týdny dočasné útočiště na pěší zóně poblíž Žižkova náměstí, by se podle posledních informací už neměla nikam stěhovat. Na okraji Husovy ulice drak zakotví nastálo. Po předchozích zkušenostech bude ale zřejmě jistější dodat: do nejbližší příští změny.
"Draka jsme vystavili zkušebně na Husovce, aby si ho mohli lidé prohlédnout ještě před jeho finální povrchovou úpravou. K naší velké radosti vzbudil velice pozitivní ohlas, lidé jsou doslova nadšeni, fotí se tam a užívají si to. Takřka jednotný názor je, abychom ho na tomto místě ponechali," oznámil starosta Jičína Martin Puš s tím, že radní ohlasy veřejnosti vyslyšeli. Drak by se měl posunout jen o pár metrů na místo nynějšího kopce s květinovou výzdobou. Zbývá pouze místo upravit a vytvořit mírně vyvýšený dlážděný podstavec.
"Samozřejmě k tomu musíme získat vyjádření dotčených orgánů. Místo ale neleží v městské památkové rezervaci, proto předpokládáme, že po předběžném projednání pana architekta budou památkáři souhlasit," dodává starosta a upřesňuje, že radní zvolili jako materiál podstavy tradiční jičínskou dlažbu a čedič.
Velká kovová plastika pohádkového draka, která má Jičínu pomoci budovat celoroční image pohádkového města spolu s dalšími prvky z projektu Brána do pohádky, spočinula původně na Husově ulici jako dočasné řešení. Po několika týdnech měla podstoupit finální povrchovou úpravu a přestěhovat se na stabilní místo u Rumcajsovy ševcovny v ulici Pod Koštofrankem.
"Málokdo z nás si asi dokázal skutečnou podobu draka představit předem, než ho uviděl na vlastní oči. Když ho přivezli, většina lidí byla příjemně překvapena. Rada se jednomyslně shodla, že v takovém případě by byla škoda draka uklidit někam stranou," uvedl starosta Puš s tím, že ve fázi zvažování je také možnost nasvícení plastiky.
Změna umístění draka si prý nevyžádá žádné zásadní náklady navíc oproti předchozím úvahám, protože v případě parčíku u ševcovny se počítalo také s částečnými úpravami. Namísto toho teď město nechá vyrobit podstavu na Husově ulici.
V předchozích měsících se plastika, jejímž autorem je umělecký kovář Jiří Kmošek, stěhovala na papíře už několikrát. Největší odpor vzbudilo její první umístění u paty Valdické brány směrem ke kostelu, později pro něj skupina odborníků navrhla několik koutů v ulici Pod Koštofrankem. Když už to vypadalo, že drak své místo našel u ševcovny, rozhodly autentické reakce turistů a veřejnosti na jeho přítomnost na pěší zóně.
"S touto variantou, která se ukazuje jako velmi přijatelná, jsme původně vůbec nepočítali, i když architekt ji také zmínil. Ukázalo se, že je těžké předem odhadnout, jak bude něco vypadat, než to uvidíme. Funguje to ale přesně tak, jak jsme si představovali: lidé se u draka fotografují a je středem pozornosti," vyzdvihuje místostarosta Richard Koníř.
Radnice podle starosty Puše uvažuje i o tom, že by město mohlo do budoucna navázat užší spolupráci s turnovskou uměleckoprůmyslovou školou, jejímž frekventantem je i tvůrce draka. "Jsme příjemně překvapeni, a dokonce jsme hovořili o tom, zda by nestálo za to navázat se školou v Turnově nějakou delší spolupráci. Každý rok bychom tak mohli například získat nějakou pohádkovou postavu," navrhuje Puš. Pro město by to mohlo být finančně výhodné, plastiku draka díky tomu získalo za 120 tisíc korun. (zan)