Prodat rozlehlý areál kasáren za pouhých 7 milionů není pro Jičín výhodné, tvrdí místostarosta Frýba
08. 12. 2010 Zprávy « zpět
Jičín - Výběrové řízení na prodej areálu bývalých kasáren v lipách město zruší, celý projekt anuluje a vezme proměnu lokality do svých rukou. Tak by mohl vypadat nejbližší scénář, pokud zastupitelé odsouhlasí návrh místostarosty Tomáše Frýby. Ten tvrdí, že díky tomu může město vydělat do své pokladny kolem 30 milionů korun namísto pouhých sedmi, které by inkasovalo při prodeji vítězi výběrového řízení, písecké firmě Czech development.
"Prodávat celý areál kasáren za sedm milionů korun je pro nás naprosto nepřijatelné. Myslíme si, že má výrazně vyšší cenu," řekl Frýba k návrhu, který chce prosadit spolu s kolegou místostarostou Danielem Novotným. Zároveň připomněl, že v zastupitelstvu zasedlo po volbách deset nových členů, kteří měli jen velmi omezený čas k seznámení s projektem, a neměli by proto o prodeji chátrajícího vojenského areálu hlasovat hned při první řádné schůzi.
"Výběrové řízení bychom měli kompletně anulovat a později ho vyhlásit případně znovu. Hlavně si ale myslíme, že celou akci by mělo realizovat město vlastními silami, vyhlásit výběrové řízení na demolici staveb, vybudovat na vlastní náklady inženýrské sítě a následně pozemky k výstavbě rozprodat. Město by tak mohlo celkově vydělat několik desítek milionů korun, a ne za celý areál o rozloze zhruba 50 tisíc metrů čtverečních inkasovat pouze sedm milionů," míní Frýba.
Vychází přitom z čísel, která předložil Czech development. Ten vyčíslil předpokládané náklady na demolici, inženýrské sítě, chodníky, veřejnou zeleň, zpevněné plochy a komunikace na necelých 40 milionů korun. "Jsme přesvědčeni, že v takovém případě lze parcely reálně prodat za nějakých 64 až 75 milionů korun. Zdá se nám škoda, aby město takovou příležitost nevyužilo," řekl místostarosta.
Frýba navíc nesouhlasí s tvrzením firmy, že v Jičíně je velký nedostatek volných bytů. Z toho důvodu považuje za vhodnější, aby v kasárnách vznikly spíše pozemky pro individuální výstavbu, kde vidí daleko větší mezeru na trhu. "V Jičíně je v současnosti zhruba 300 volných bytů. Příkladně před několika lety se dokončila nová zástavba za kinem, v posledním domě je k prodeji 23 bytů, ze kterých se prodaly pouze tři. Další velký projekt vzniká nad bývalou Družbou, kde bude 66 bytů, přičemž všechny jsou k dnešnímu dni volné," poukázal.
Ke stejnému postupu při oživení kasáren se přihlásili i místostarosta Josef Dvořák, radní Jaroslava Komárková a Jan Čeliš a také zastupitel a předseda sociálnědemokratického klubu Miroslav Matějka. Všichni čtyři se v písemném stanovisku shodují, že by si radnice měla nejprve zpracovat jednoduchou ekonomickou rozvahu, která by vyčíslila možné výnosy z prodeje pozemků po odečtení očekávaných nákladů na demoliční práce a výstavbu veškeré infrastruktury, pokud by projekt realizovalo město.
O smluvních vztazích s firmou Czech development už zastupitelé jednou hlasovali počátkem října při svém posledním zasedání před komunálními volbami. K návrhům smluv tehdy sice nezazněly žádné vážnější výhrady, zastupitelé se ale nedokázali shodnout, jestli tak zásadní záležitost má být schválena jen pár dnů před vypršením jejich mandátu. Rozpaky se pak promítly i do výsledku, když návrh jen těsně neprošel. Podle starosty Martina Puše má vítěz výběrového řízení o prodej kasáren stále zájem.
"Mluvili jsme telefonicky se zástupci firmy Czech development, byli by rádi, kdyby rozhodnutí mohlo padnout v prosinci. Nabízejí možnost, že by znovu přijeli projekt představit novým zastupitelům," řekl Puš a zopakoval, že tak zásadní věc by měla být schválena velkou většinou napříč politickým spektrem. "Materiály a smlouvy jsou připraveny, a bylo by proto asi správné i s ohledem na firmu, abychom o tom na zastupitelstvu jednali. Nechci předjímat, jaký bude výsledek. Buď se výběrové řízení odsouhlasí, jak bylo vyhodnoceno, nebo se odloží, případně zruší. Těch variant je víc a já zatím neznám názory nově zvolených zastupitelů," poukázal starosta. On sám patřil už v předchozím funkčním období k zastáncům prodeje kasáren developerské firmě. Pokud by teď došlo k anulování výběrového řízení, znamenalo by to podle něj minimálně další rok nebo dva zpoždění.
Místostarosta Frýba si ale myslí, že pokud může město vydělat více peněz, neznamená taková časová ztráta nic zásadního. Chce proto, aby zastupitelé o celé záležitosti na nejbližším zasedání sice diskutovali, ale o smlouvách s vítězem výběrového řízení nehlasovali. Zařadit tento bod na nejbližší jednání zastupitelstva požaduje i čtveřice zastupitelů za sociální demokracii, ale ani oni nechtějí, aby se o smlouvách hlasovalo.
Jičínští zastupitelé se na veřejném zasedání sejdou ve středu 8. prosince v 15 hodin v Porotním sále zámku. Na programu bude i otázka, jak dál s areálem bývalých kasáren. (zan)