Škody ovocnářů jsou největší za desítky let
27. 05. 2011 Zprávy « zpět
Holovousy - Nejhorší pohroma za desítky let, tak ovocnáři hovoří o důsledcích květnových mrazů, které s výjimkou jižní Moravy zdecimovaly ve velkém úrodu v sadech i vinohradech. Škody půjdou do stovek milionů korun a některé firmy už nyní tuší, že je čeká boj o holou existenci. Vyplývá to z vyjádření Martina Ludvíka, předsedy Ovocnářské unie ČR se sídlem v Holovousích.
"Ztráty budou obrovské, největší za posledních několik desítek let. Je zcela zjevné, že se škody vyšplhají do stovek milionů korun. Přesná čísla ale zatím nemáme, protože zejména u jabloní, které to postihlo výrazně, ještě probíhá propad plůdků, takže to budeme schopni vyhodnotit zhruba do měsíce," říká Ludvík.
Jičínsko přitom patří k nejpostiženějším regionům v republice, největší ztráty počítají také pěstitelé na Semilsku, Kladensku, Mělnicku, Lounsku, Chomutovsku, Českolipsku, Boleslavsku a Liberecku.
V době květu nebo krátce po odkvětu stromů patří k nejzranitelnějším při jarních mrazech peckoviny, avšak jablka, která jsou v tuzemsku hlavním ovocným druhem, bývala dosud velkých škod většinou ušetřena. "Jablka nikdy nezmrzla natolik, aby u nich došlo k významné hospodářské škodě, bohužel ale právě to se tentokrát stalo. Takže nejen že jsou zmrzlé peckoviny a také drobné ovoce, například rybíz, ale výrazně jsou poškozeny právě i plochy jabloní. Je řada pěstitelů, kteří skoro nic nesklidí nebo budou mít úrodu jen minimální," líčí Ludvík.
Silné mrazy budou mít u řady pěstitelů za následek pokles produkce o více než šedesát procent a v některých sadech je očekávaná úroda poškozena dokonce až z devadesáti procent. Problémy proto budou mít zejména specializované ovocnářské podniky, které nemají šanci krýt ztráty na tržbách z jiné činnosti.
Výpadek v produkci by mohli u některých druhů ovoce pocítit i spotřebitelé v podobě vyšších cen na pultech obchodů. Například u třešní poškodily mrazy přes tři čtvrtiny všech ploch, co do rozsahu jsou silně poškozeny také slivoně, hrušky, rybíz nebo jahody.
Jak na ztráty zareaguje trh, si ovocnářská unie ale zatím netroufá odhadnout. "Čerstvé peckoviny a drobné ovoce budou možná o něco dražší, ale zřejmě ne o moc. Třeba třešně jsou z velké části stejně určeny na export a jen menší část produkce zůstává na domácím trhu. Slivoně se k nám zase hodně dováží z Balkánu, a je tedy otázka, jaká je situace tam. Také u jablek je předpověď obtížná, protože jsou celosvětovou komoditou. Tudíž se dá těžko předvídat, jak se to projeví v cenách."
Podle statistiky, kterou zveřejnila ČTK, mrazy velmi silně poškodily přibližně 6400 hektarů sadů, což představuje 37 procent ploch všech plodných sadů v Česku. Středně poškozených je asi 24 procent sadů a bez významnějších škod zůstalo kolem 39 procent ploch. Po vyčíslení všech škod se ovocnáři a nejspíš i vinaři pokusí vyjednat s ministerstvem zemědělství formu kompenzace. "O zmírnění škod budeme jednat s ministerstvem. Na nějaké dotace peníze nejsou, ale v úvahu by mohly přicházet určité úlevy, aniž by se tím zatížil státní rozpočet," naznačil Martin Ludvík. (jn)