Cyklostezka v Bolzanově ulici v Jičíně je jednosměrná, zvítězil kompromis

19. 07. 2013 Zprávy « zpět

Jičín - Obnovu silnic a chodníků v celé jedné čtvrti města završila nedávno dokončená rekonstrukce ulic Bolzanova, Smetanova, Křídlova a Krátká nedaleko jičínského koupaliště.

Ta probíhala s přestávkou od loňského podzimu a město za ni zaplatilo 7,5 milionu korun. Kromě chodníků a komunikací získaly ulice i nově vymezená parkovací stání, nové veřejné osvětlení, dopravní značení a sadové úpravy. Na své si přijdou v rekonstruované části Bolzanovy ulice i cyklisté, vyhrazenou stezku mají ale nakonec jen v jednom směru. Při projektování zvítězil kompromis.

Od kruhového objezdu u koupaliště ke křižovatce u nemocnice tak jezdí cyklisté po nově vybudované jednosměrné stezce, v opačném směru ale mají k dispozici pouze pruh označený piktogramy na okraji silnice, který sdílejí společně s automobilisty. Zvolené řešení je kompromisem, který odsouhlasili zastupitelé po vleklých sporech s tamními obyvateli. Ti si cyklostezku v ulici nepřáli, ustoupit jí totiž musela všechna parkovací místa po jedné straně ulice.

Lidé teď mohou bezpečně projet na kole od nemocnice ke koupališti a odtud třeba dál po rekonstruované Máchově ulici a kolem zimního stadionu. Do budoucna má město v plánu prodloužit cyklostezku až k lipám přes ulice Foersterova a Kukulova.

Čtveřice ulic poblíž koupaliště čekala na opravu podstatně déle než například sousední Jarošovská nebo Smetanova. Některé části silnic byly navíc poničeny při nedávné stavbě koupaliště průjezdem těžké techniky. Rekonstrukce probíhala od loňského podzimu, do konce roku pak byly kompletně hotové ulice Smetanova a Křídlova. V ulici Bolzanova byly v té době položeny pouze chodníky a zkompletováno veřejné osvětlení.

V březnu práce pokračovaly dešťovou kanalizací v ulici Bolzanova a dílo se rozšířilo nad rámec o ulici Krátkou. Zdržení pak způsobila přeložka plynu v ulici Krátká a archeologický průzkum v ulici Bolzanova.

Podle starosty Jiřího Lišky se tak podařilo dokončit obnovu jedné části města. I v budoucnu by však měla rekonstrukce komunikací pod Čeřovkou pokračovat. Pokud budou zastupitelé při plánování příštího rozpočtu disponovat dostatkem prostředků, mohli by se jí dočkat například obyvatelé hned sousední ulice Fibichova, která se na Bolzanovu napojuje na novém kruhovém objezdu.

"Když jsme s radními objížděli město, abychom se přesvědčili, které ulice nejvíc potřebují opravu, vyšla nám v této lokalitě Fibichova a část Jaselské ulice. Pokud budeme mít v rozpočtu dostatek peněz, mohly by přijít na řadu v příštím roce," řekl Liška. (zan)