Sbírka zachraňuje varhany v kostele sv. Jiljí v Železnici
16. 12. 2013 Zprávy foto: 5 « zpět
Železnice - Pátečním koncertem dětského pěveckého sboru Zvoneček z Valdic a jičínského sboru Foerster pokračoval v kostele sv. Jiljí v Železnici cyklus benefičních akcí s cílem podpořit obnovu zdejších varhan.
"Sbírka na opravu varhan pokračuje už delší dobu, na její podporu pořádáme v železnickém kostele poutní koncerty," říká jeden z iniciátorů Čestmír Jung. Díky dárcům je na účtu v současné době zhruba 130 tisíc korun, dalších 230 tisíc bude ještě potřeba, aby se nástroj z dílny Josefa Kobrleho mohl dát do pořádku.
"Varhany z roku 1897 jsou pozoruhodné svým technickým provedením i po zvukové stránce. Mají ve dvou manuálech a pedálu celkem 14 rejstříků. Intonace flétnových a smykavých rejstříků dokládá mistrovství tvůrce, který patří k nejproduktivnějším v Čechách na přelomu 19. a 20. století. Jsou historicky cenné i proto, že mají původní cínové píšťaly, neboť u většiny kostelů byly rekvírovány pro válečné účely 1. světové války, a řada součástí je vyrobena netradičně, například kuželky u ventilů jsou ze skla," upřesnil Jung.
Páteční vánoční koncert oživila přímo v kostele také nově otevřená výstava obrazů lotyšského malíře, který polovinu z každého prodaného díla rovněž věnuje na varhany, upřesnil farář Josef Kordík. Zdejší farnost se však snaží nejen o záchranu varhan, ale za podpory takzvané místní akční skupiny Brána do Českého ráje vybudovala také novou klubovnu v původně nevyužité oratoři. "Klubovnu využívají nejčastěji členové místního pěveckého sboru," uvedl Kordík. (jn)
Foto: Jiří Němeček




