V Nové Pace začíná obnova Jírových sadů, první etapou je kácení stromů
21. 03. 2014 Zprávy « zpět
Nová Paka - Jírovy sady projdou ještě v březnu první výraznější proměnou, do konce vegetačního období tam padne pětadvacet kusů listnatých a jehličnatých stromů.
Místo nich město nechá vysadit pětatřicet nových dřevin, především v jižní části směrem ke stadionu. Rozsáhlá revitalizace parku poblíž centra Nové Paky bude probíhat až do podzimu a její součástí bude například obnova přístupového schodiště a cest nebo instalace nového mobiliáře a osvětlení.
"Kácení by mělo být hotové do konce března, ale celý projekt revitalizace Jírových sadů, včetně náhradní výsadby, potrvá do listopadu," oznámil Miroslav Pyciak, vedoucí odboru životního prostředí na novopacké radnici. Současný zásah do zeleně souvisí nejen se změnou celkové koncepce údržby a dalšího rozvoje parku, ale i s připravovanou rekonstrukcí ulice U Stadionu, kde sice v jedné části dojde k rozšíření zatravněných ploch na úkor stávajícího chodníku, ale zároveň v těchto místech vzniknou také nová parkovací místa pro osobní auta. Těm naopak část zeleně ustoupí.
Město počítá s odstraněním patnácti kusů listnatých a deseti kusů jehličnatých dřevin s tloušťkou kmene nad dvacet centimetrů. Na seznamu je například i osm bříz, které padnou právě kvůli projektu rekonstrukce přilehlé komunikace v ulici U Stadionu. Město letos nechá do parku naopak vysadit sedmadvacet vzrostlých listnáčů a osm jehličnanů a také několik solitérních keřů.
"Břízy se sice kácí kvůli novému parkovišti v ulici U Stadionu, ale současně je potřeba říct, že jde o dožívající stromy. Břízy mají dutiny, torzní praskliny a celkově špatnou vitalitu, takže nejsou perspektivní a stejně by se musely kácet. Výrazně sníženou vitalitu má i většina dalších stromů, které jsou určeny ke kácení," konstatuje Pyciak.
Kromě běžné údržby k žádnému radikálnímu zásahu v posledních dvou desetiletích v parku nedošlo. Radní navíc tvrdí, že údržba a obnova zeleně za celou dobu existence parku probíhala živelně, bez jasné koncepce. Výsledkem je prý stav, kdy je kostra parku rozvrácená a z větší části ji tvoří neperspektivní odumírající dřeviny. To se nyní snaží město napravit.
Podle nového konceptu budou Jírovy sady v centrální části vzdušnější, návštěvníkům by měly napříště nabízet větší travnaté plochy k odpočinku a rekreačním aktivitám. Naopak novou výsadbou bude park výrazněji posílen na jižní hranici směrem k ulici U Stadionu, kde nyní kvalitní vegetační clona chybí a řada stromů tam dožívá.
V Jírových sadech se podle vedoucího odboru životního prostředí kácí ze tří důvodů, kvůli špatnému zdravotnímu stavu dřevin, z důvodu koncepčních, což se týká zejména drobných jehličnatých dřevin uprostřed parku, nebo protože dochází ke střetu se stavebními záměry. "Určitě ale ponecháme beze změn všechny dřeviny ve stromořadích a samostatně rostoucí buky, javory a lípy. Kostru dřevin v parku se nyní snažíme stabilizovat na příštích třicet až padesát let. Naším cílem je dlouhodobé koncepční řešení, aby se pak podobně jako v minulosti nemuselo sázet tam, kde je zrovna volné místo. Nemělo by totiž logiku zasázet střed parku a nechat si rozpadnout clonu po obvodu. Park by se pak opticky zmenšil a rozbila by se kompozice," shrnul Miroslav Pyciak.
Kromě parku budou práce letos probíhat také v přilehlých ulicích U Stadionu a Havlova a v lokalitě hřiště U Žáby. (jn)