Cyklostezka do Železnice má mít asfaltový povrch, odpůrci neuspěli

26. 09. 2014 Zprávy « zpět

Jičín - Ani vlna protestů proti asfaltové stezce pod Zebínem, která propojí Jičín s Železnicí, nepřiměla na posledním veřejném zasedání jičínské zastupitele, aby změnili názor. S výjimkou čtyř hlasů všichni ostatní záměr podpořili. Odpůrci převážně z řad místních spolků, kteří asfaltový povrch odmítají kvůli necitlivému zásahu do krajiny, mají proto poslední šanci, jak stavbě cyklostezky zabránit. Zpochybňují totiž stavební povolení, jehož platnost nyní prověřuje krajský úřad.

Starosta Jiří Liška se pozastavil nad tím, proč se vlna protestů vzedmula až nyní, když o variantě hladkého asfaltového povrchu cyklostezky z Jičína do Železnice vedení města rozhodlo zhruba před půl rokem a na minulém zasedání zastupitelstva jej všichni schválili, aniž by se tehdy někdo ozval s jakoukoliv připomínkou.

"O cyklostezce z Jičína do Železnice se hovoří už nejméně dva roky. Dávno se mohli ozvat všichni, komu se záměr nelíbí. Rozšířili jsme vydávání Jičínského zpravodaje, vychází každý měsíc. Je tam řada informací, které se týkají právě této cyklostezky. Volně přístupné jsou zápisy zastupitelstva a našel bych i další příklady, jak se snažíme Jičíňáky informovat. Pokud chce občan vědět, co se připravuje, pokud se o dění v Jičíně zajímá, má řadu možností, jak to zjistit," tvrdí Liška.

Reagoval tak i na vyjádření Marcely Burešové, kterou podle jejích slov mrzí, že město své plány dostatečně neprojednalo s veřejností. Ve vleklé diskuzi nejen přítomní odpůrci z řad veřejnosti, ale dokonce i někteří zastupitelé připustili, že neměli tušení, že se tři metry široká asfaltová cesta bude budovat právě uvnitř jabloňové aleje nedaleko břehů Cidliny pod Zebínem. Jednoduše přiznali, že si před hlasováním materiály dostatečně neprostudovali.

"Myslím, že pro příště by bylo v podobných případech vhodné aktivně kontaktovat přímo lidi, o kterých se všeobecně ví, že se o konkrétní téma, jako je například krajina a příroda, zajímají," navrhoval zastupitel Luděk Havel. Domnívá se, že by se tím mohlo podobným sporům v budoucnu předejít.

Nic to ale nemění na skutečnosti, že zastupitelé asfaltový povrch nadále považují za nejlepší možné řešení, navzdory všem výhradám, že tím poškodí příměstskou krajinu. V následném hlasování, zda již jednou schválený projekt s tímto povrchem preferují, a nebo jej vzhledem k novým okolnostem odmítají, totiž naprostá většina zastupitelů zvedla ruku pro původní záměr. Jen čtyři z nich se postavili proti: Jiří Wilda, Petr Lisý, Jan Čeliš a Miroslav Matějka.

Výstavbu zpevněné cesty pro pěší, cyklisty a bruslaře kolem Bílého Mlýna za zhruba šest milionů korun, které z větší části pokryje dotace, by tak mohl zastavit už jen krajský úřad. Ten by ovšem musel nejprve souhlasit s názorem jednoho z odpůrců, že stavební povolení je neplatné.

"Potvrzuji, že jsme obdrželi podnět k přezkumnému řízení. V této věci jsem si už vyžádala spis od Městského úřadu v Jičíně. V tuto chvíli tedy nemohu předjímat, s jakým výsledkem skončí. Stavební povolení platí, dokud ho případně nezrušíme," sdělila Michaela Teichmanová z odboru dopravy krajského úřadu. Podle tamního právníka Davida Mazánka ale není vůbec jisté, zda přezkumné řízení ohledně platnosti stavebního povolení krajský úřad zahájí. "Je čistě na správním orgánu, zda dojde k závěru, že je možné nějaké přezkumné řízení vůbec zahájit. A pokud dojde k závěru, že ne, tak potom ani žádné rozhodnutí nevydává. Zatím je ale předčasné cokoliv řešit, protože ještě nemáme ani spis, se kterým se musí naši pracovníci nejprve seznámit, což je naprosto standardní postup," líčí Mazánek.

Jičínský místostarosta Petr Hamáček tvrdí, že úředníci v Jičíně jsou přesvědčeni, že při schvalování nové cyklostezky nepochybili. "Uvidíme, jak to dopadne, náš úřad je ale přesvědčen, že vše bylo v pořádku. Státní fond dopravní infrastruktury samozřejmě v rámci žádosti o dotaci stavební povolení také kontroluje, a určitě to není jen kontrola formální, protože u první žádosti o dotaci nás na nesrovnalosti upozornil. Toho podnětu se neobávám, pokud ovšem krajský úřad rozhodne jinak, budeme se s tím muset vypořádat," sdělil Hamáček, který trvá na tom, že výsledná varianta cyklostezky je vhodným řešením.

Nová cesta z Jičína do Železnice měla mít sice původně kamenitý povrch, ale radnice se loni rozhodla jej nahradit nejprve hrubým a letos na jaře hladkým asfaltem. Kritici však rozhodnutí napadají, protože změnu povrchu z hlediska dopadů a vlivů na životní prostředí podle nich nikdo neposoudil, přestože stezka povede nepoškozenou kulturní krajinou s výrazným přírodním charakterem. (jn)