Kyanidovou hrozbu v Bělohradě začnou prověřovat odborníci
31. 10. 2014 Zprávy « zpět
Lázně Bělohrad - Pozemky u Slívkova háje na jihozápadním okraji lázeňského města, kde se podle dosud nejasného svědectví nachází nádoby s jedovatým kyanidem, začnou v blízké době prověřovat přímo v terénu odborníci. Stát na podnět radnice uvolnil peníze na průzkum a analýzu rizik.
"Ze státního fondu životního prostředí jsem dostal zprávu, že jsme splnili všechny dotační podmínky a že byla vybrána i konkrétní firma, která průzkum provede," oznámil bělohradský starosta Pavel Šubr.
Průzkumné práce, které si vyžádají přes jeden a půl milionu korun bez daně, budou zahájeny ještě letos a potrvají do listopadu příštího roku. "Kromě oblasti u Slívkova háje bude průzkum probíhat také v lokalitě, která se nachází na Horní Nové Vsi jižně od fotbalového hřiště," doplnil Šubr.
Radnice se rozhodla prověřit nejasné informace, že se do oblasti za městem měly z bývalého státního podniku TOS (později Narex) před několika desítkami let vyvážet nebezpečné odpady, včetně kyanidu. To alespoň tvrdí jeden z bývalých zaměstnanců. Průzkum by měl proto ověřit, nakolik je údajná hrozba otravy pramenů spodních vod reálná. (jn)