Nová Paka se vrátila na špici měst vstřícných pro podnikatele
12. 12. 2014 Zprávy « zpět
Nová Paka - Město zopakovalo svůj úspěch z roku 2011 a znovu letos zvítězilo v průzkumu Město pro byznys týdeníku Ekonom. Výsledek může být pro někoho překvapením, protože Paka se od svého triumfu před třemi roky v dalších letech propadla níž a neměla už šanci získat některé body například v důsledku zrušení městské policie. Letos městu pomohla změna kritérií hodnocení, ke které přistoupil vyhlašovatel.
"Nová Paka bodovala především v kritériích, která spadají do oblasti Přístup veřejné správy. Výborně dopadla v testu elektronické komunikace živnostenského odboru a z pohledu obsahu pro podnikatele má kvalitní webové stránky," uvedla Gabriela Šamanová, analytička agentury Datank, která srovnávací výzkum zpracovala.
Předchozí starosta Nové Paky a nynější zastupitel Rudolf Cogan výsledek přijal s uspokojením a domnívá se, že by si město mohlo udržet přední pozici i do budoucna, pokud bude nadále projevovat aktivitu.
"I když jde hlavně o výzkum, kde se objektivně zkoumají předpoklady z hlediska podnikatelů, ve skutečnosti je to ale i trochu soutěž, protože kritéria může tak ze 40 až 50 procent město ovlivnit. My jsme uspěli především v přístupu veřejné správy, a tady musím vyzdvihnout paní Kotykovou a paní Šulcovou z živnostenského oddělení, které byly v průběhu roku asi čtyřikrát dotazovány ze strany organizátorů. Ti zaslali nějaký složitý dotaz, přičemž se hodnotila rychlost komunikace, vstřícnost a kvalita," řekl Rudolf Cogan.
Nová Paka se podle výsledků opírá i o silné hospodaření, o čemž svědčí hodnota ratingu. Vynikající poměr provozních a investičních výdajů rozpočtu a zadlužení řadí Paku mezi čtyři nejlepší města v republice. Čtveřice obcí s rozšířenou působností včetně Nové Paky má sice shodně rating A, Paku ale letos předstihl Žatec. "Modlil jsem se, abychom vyhráli i rating, ale Žatec má ještě daleko víc peněz na účtu než my. Teď tam jsou na radnici Svobodní v koalici s komunisty a socialisty, takže uvidíme, jak to bude do budoucna, jestli je třeba příští rok neporazíme," slibuje si Cogan. "Je ale spousta aspektů, které můžeme dále zlepšovat. Jsou body například za to, když si podnikatel může sjednat schůzku mimo úřední hodiny," dodal.
Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Na druhou pozici za Novou Paku letos spadl loňský vítěz Humpolec, třetí skončil Pelhřimov. Kromě prvenství v celorepublikovém finále v letech 2011 a 2014 ovládla Paka už čtyřikrát také krajské kolo.
"Pár let jsme teď prohrávali, protože za předchozích kritérií jsme už nebyli konkurenceschopní. Hodnotila se totiž bezpečnost třeba tím, kolik má město městských policistů nebo o kolik se snížila kriminalita. My jsme měli kriminalitu už hodně nízko, proto jsme neměli kam jít, a za druhé jsme zrušili městskou policii, i když Humpolec ji taky nemá," podotýká Rudolf Cogan. "Teď toto kritérium vypadlo a díky těmto úpravám jsme se zase vrátili do první ligy. Věřím, že dokud se kritéria znovu nezmění, budeme si do Prahy zase jezdit pro ocenění, pokud se budeme trochu snažit," míní. (zan)