V Jičíně složili poctu básníku Žáčkovi
20. 11. 2015 Zprávy « zpět
Jičín - K nejrozsáhlejšímu festivalu poezie, který se odehrává v listopadu na desítkách míst po celé republice, se minulý týden připojil i Jičín.
Poprvé se Jičín přihlásil k programu Den poezie přesně před deseti lety s pásmem o českých obrozencích. Tentokrát v knihovně Václava Čtvrtka literáti z regionu představili poezii svých oblíbenců i vlastní tvorbu jimi inspirovanou. Zazněly tak například verše Skácela, Puškina, a zejména Jiřího Žáčka, který letos oslavil sedmdesáté narozeniny.
Právě dílem tohoto básníka a z velké části autora dětské poezie a učebnic se inspiroval Václav Franc z Nové Paky, který v rámci programu pokřtil svoji sbírku Geniální blbiny pro táty a maminy, Jiřímu Žáčkovi věnovanou. Dalšími recitátory byly Dana Beranová s dcerou Simonou. O hudební doprovod se postarali písničkáři Ze šuplíku, kteří představili skladby ze svého nového alba Múza.
V jičínské knihovně také až do konce roku probíhá v Galerii radosti výstava ilustrací, které k veršům Jiřího Žáčka nakreslila Olga Klimešová, rodačka z Jilemnice.
V rámci festivalu Den poezie desítky regionálních aktérů z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců každoročně připravují literární večery, výstavy, divadelní představení a jiné kulturní programy. Přitom původně šlo před 17 lety o pouhý jeden den na počest narození Karla Hynka Máchy, které si připomínáme 16. listopadu. (zan)