Jičínská hvězdárna zahájí v lednu provoz, přijede Jiří Grygar

27. 12. 2015 Zprávy « zpět

Jičín - Po několikaměsíční přestavbě zahájí jičínská hvězdárna opět běžný provoz. Pro veřejnost se kompletně zmodernizované vědecké pracoviště otevře v půlce ledna.

"Slavnostní otevření hvězdárny, která se nově přeměnila na centrum přírodních věd, je zatím plánováno na 15. ledna za účasti předního českého astronoma Jiřího Grygara. Hned následující den bude pro veřejnost připraven den otevřených dveří," informovala mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Lepší podmínky pro pozorování vesmírných objektů slibuje nový zrcadlový dalekohled, který byl zakoupen a instalován spolu s pohyblivou montáží. Součástí nové výbavy je také refraktor a další přístroje pro výuku a besedy, které budou probíhat v novém přednáškovém sále. Centrum přírodních věd by mělo sloužit veřejnosti v rámci každodenního provozu, jehož náplň bude zajišťovat stálý správce.

Rekonstrukce hvězdárny na západním okraji města přišla na víc než dvanáct milionů korun, z toho větší část hradila Evropská unie. (jn)