Památkáři v domě v centru Jičína odhalili bohatou malířskou výzdobu
03. 08. 2017 Zprávy « zpět
Jičín - Bohatou výzdobu interiéru v podobě historických nástěnných maleb odhalili památkáři v takzvaném regentském domě, který stojí hned vedle zámku na Valdštejnově náměstí. K objevu, který je v Jičíně v posledních nejméně dvaceti letech zcela výjimečný, došlo v souvislosti s právě probíhající rekonstrukcí druhého nadzemního podlaží jednoho z nejstarších objektů ve městě.
Už při orientačním restaurátorském průzkumu tam všechny sondy podle památkářů naznačily bohatou malířskou výzdobu, což rozšířený průzkum potvrdil.
"Většinou jde o ruční nástěnné malby podle šablon různých motivů z osmnáctého a devatenáctého století. V jednom případě se odborníci domnívají, že by malba mohla být z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. A kromě velkého množství maleb v různých vrstvách se tam v jedné místnosti našlo i sgrafito, které je pravděpodobně z předvaldštejnského období," shrnul dosavadní poznatky Martin Mezera, vedoucí oddělení památkové péče na jičínské radnici.
Budova prošla naposledy větší opravou v druhé polovině minulého století, zatím prý ale není jasné, zda v sedmdesátých letech nástěnné malby někdo našel a následně zakonzervoval a tím zachoval pro budoucí generace, nebo zda se je tehdy nepodařilo vůbec nikomu objevit. Mezera podotýká, že podle dostupných informací je jisté pouze to, že se na vnější straně domu směrem do dvora objevila sgrafitová výzdoba.
"Malby bychom měli samozřejmě v maximální možné míře zachovat, ale pravděpodobně nedojde k jejich odkrytí a zveřejnění. Pokud bychom některé odkryli, znamenalo by to, že se jiné vrstvy zničí. Přitom tam nejsou středověké nástěnné malby výjimečné hodnoty, které by stálo za to odhalit. Předpokládám, že malby se zakonzervují a opět překryjí novou vrstvou štuku. Třeba se v budoucnu podaří uplatnit lepší metody a technologie při jejich odhalení," míní Mezera.
K odkrytí s největší pravděpodobností nedojde ani v případě sgrafita, neboť místnost bude po rekonstrukci sloužit především jako šatna. "Jednak by hrozilo poškození při běžném užívání místnosti a také je dost možné, že třeba za třicet let budou technologie a metody ochrany a restaurování památek daleko pokročilejší," naznačil Martin Mezera.
Stavební práce uvnitř objektu probíhají od konce června a po jejich dokončení budou prostory sloužit středisku K-klub a pracovníkům Kulturních zařízení města Jičína. "Zjistilo se, že na zdech pod novodobými vrstvami se nachází historické omítky a malby. Proto bylo nutné před dalším pokračováním prací provést restaurátorský průzkum a zabezpečit nálezy před poškozením. Dále byly provedeny sondy v místě hlav stropních trámů, u kterých se zjistilo napadení houbami, což by v budoucnu mohlo vést k jejich destrukci. V současné době tedy probíhá také zpracování statického návrhu na zajištění poškozených trámů," komentuje situaci starosta města Jan Malý. Zdůraznil, že záchranné práce prodlouží termín dokončení oprav z konce července na polovinu září.
Regentský dům v centru Jičína, který figuruje na seznamu kulturních památek, patří k vůbec nejstarším ve městě. Jeho historie se začala psát nejspíš v první polovině 16. století. Objekt město v předchozích letech nabízelo k pronájmu, v minulosti tam dvojice jičínských podnikatelů chtěla vybudovat restauraci s ubytováním, z jejich plánů ale později sešlo. Zadní trakt domu je po rozsáhlé rekonstrukci a tamní prostory využívá K-klub. (jn)