Hoteliéři mají proti poplatkům výhrady

10. 11. 2017 Zprávy « zpět

Jičín - Zavedení poplatků z ubytovací kapacity a za lázeňský a rekreační pobyt je nadále zcela nejasné. Ačkoliv o tom měli rozhodnout zastupitelé už v minulém týdnu na svém posledním zasedání, diskuze o tomto bodu se nedostala ani na program jednání. Část hoteliérů se totiž podle radních proti záměru ohradila.

"Záměr jsme projednávali s majiteli hotelů a ubytovacích zařízení, po prvním setkání neměli zásadní námitky. V minulých dnech však záměr zamítli, proto jsme ho stáhli z programu jednání zastupitelstva a budeme o něm znovu jednat," sdělil starosta Jičína Jan Malý.

Vedení města si chce nejprve ujasnit, s jakou argumentací hoteliéři přicházejí. A v pondělí bude poplatek předmětem diskuze na jednání komise cestovního ruchu.

Radnice přitom má už na stole konkrétní návrh nové vyhlášky, která by poplatky v Jičíně zavedla. Sazby zatím vycházejí na šest korun ubytovacího poplatku a patnáct korun za lázeňský a rekreační pobyt. V obou případech by podnikatelé odváděli poplatek za každé lůžko a den. Město se při tvorbě vyhlášky inspirovalo Turnovem, kde radnice díky tomu získá do městské pokladny kolem čtvrt milionu korun ročně. Vyloučen není ani paušální poplatek, který by se hradil jednou za rok.

"Od setkání s podnikateli si slibuji, že detailně probereme smysl těchto poplatků, že nejde o nic ojedinělého, protože poplatky z ubytování a rekreační poplatek vybírají i jiná města. Doufám a věřím, že na dalším jednání zastupitelstva se pak dobereme nějakého většinového stanoviska v této věci," líčí Malý. (jn)