Jičínská hvězdárna zaujala architekty

08. 12. 2017 Zprávy « zpět

Jičín - Zvláštní ocenění poroty v soutěži Stavba roku 2017 získala jičínská hvězdárna, která před pár lety prošla nákladnou rekonstrukcí a přestavbou na Centrum přírodních věd. Vítězem krajského kola porota vyhlásila projekt přestavby průmyslového areálu Wikov v Hronově za 120 milionů korun. Informoval o tom mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Přestavba hvězdárny na okraji Jičína, což je podle výsledků hlasování odborníků jedna z nejzdařilejších staveb minulého roku, vyšla na zhruba 12 milionů korun bez daně. O titul se ve stejné kategorii ucházelo celkem čtrnáct projektů.

"Uspělo ztvárnění stavby, koncepce okolního terénu včetně zahrady a celková účelnost, kompaktnost a praktičnost objektu. Cena svědčí o tom, že zařízení je takto vnímáno i nezávislými odborníky, a ne jenom lidmi, kteří k němu mají citový vztah," uvedl v tiskovém prohlášení místostarosta města Petr Hamáček.

Zásadní obnovou prošla celá budova hvězdárny, která nově získala přednáškový sál s kapacitou až čtyřiceti sedadel. Pro vzdělávání a výuku slouží i okolí hvězdárny, kde je zahrada s broukovištěm, včelími úly a záhony pro přírodovědné kroužky. Centrum disponuje také samostatným parkovištěm, k němuž vede nová příjezdová cesta.

"Zvláštní ocenění poroty má fakticky váhu druhého místa v soutěži. Samotný titul Stavba roku letos získal projekt přestavby průmyslového areálu Wikov v Hronově za 120 milionů korun. Tamní projekt změnil ráz celé části města Hronov," sdělil mluvčí radnice Jan Jireš. (jn)