Pohled na zlomový rok 1918 ze školních lavic

27. 04. 2018 Zprávy foto: 2 « zpět

Jičín - Atmosféru přelomové doby před sto lety si na krátký čas mohly vyzkoušet děti ze základních škol. Jičínské muzeum pro ně připravilo dvoutýdenní projekt Ze školních lavic - příběhy nové republiky. Na krátkou chvíli se tak mohly vcítit do kůže svých předků.

"Pro školy jsme připravili tematický projekt u příležitosti letošního výročí vzniku Československa. Pro tento účel jsme tu vytvořili jednu historickou třídu, ve které se prostřednictvím dobových lavic a dalších předmětů snažíme navodit atmosféru školy v roce 1918. V prostředí kulis prvorepublikové školy tak dnešní žáci prožívají příběh konce války a vzniku Československa," uvedla historička muzea Hana Fajstauerová.

Aby byl prožitek co nejautentičtější, děti po příchodu do muzea musely na jednu ukázkovou hodinu odložit před vstupem do symbolické třídy své mobilní telefony a po usednutí do lavic se pak místo moderních propisek chopily per namáčených v inkoustu.

"Hned od začátku se snažíme navodit takovou atmosféru, aby si děti uvědomily rozdíly mezi tím, jak vypadal život jejich vrstevníků před sto lety, a v jakých podmínkách žijí dnes. V průběhu ukázkové hodiny jim přiblížíme i tu obrovskou změnu, spojenou s rozpadem monarchie a vznikem nové Československé republiky," uvedla Květoslava Mazáčková v neobvyklé roli prvorepublikové učitelky, která v průběhu ukázkových hodin uplatnila své celoživotní pedagogické zkušenosti. Žákům hned zkraje líčila, že děti tehdy chodily většinou bosé, v chatrných šatech a svačinu neměly žádnou, protože na konci první světové války lidé strádali, v zemi panovala obrovská bída a hlad. Na konkrétních příkladech přiblížila i situaci přímo v Jičíně, jak fungovalo zásobování obyvatel a jak se lidé stravovali.

"Školáci se dozvěděli, v jakých podmínkách děti na konci války žily, o obrovské bídě a hladu, o jejich oblečení, o všem důležitém, co prožívaly rodiny, když jejich otcové a starší sourozenci bojovali na frontách první světové války. Druhou částí programu je výuka z dobových učebnic, jako jsou slabikáře a početnice, nebo zkouška krasopisu bez moderních gumovacích per. A neposlušné děti zakusí i trest v podobě klečení na hrachu, který byl tehdy běžný," přiblížila průběh netradičního vyučování v délce asi pětačtyřiceti minut Hana Fajstauerová.

Dodala, že kopie dobových učebnic poskytlo Muzeum Komenského v Přerově. Muzejní projekt Ze školních lavic - příběhy nové republiky se tak stal atraktivní alternativou k obvyklým prohlídkám historických expozic. (jn)

Foto: Jiří Němeček

foto

foto