Muzeum vystaví vysvědčení a připomene panovnici
08. 06. 2018 Zprávy « zpět
Jičín - Jičínské muzeum ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze připravilo na letní sezonu dvě spojené výstavy. První seznámí návštěvníky s nejzajímavějšími vysvědčeními od vyhlášení Všeobecného školního řádu, který uvedla v platnost Marie Terezie 6. prosince 1774. Druhá připomene třísetleté výročí narození této panovnice.
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. června v 16 hodin ve výstavní chodbě. Úvodní slovo pronesou autorky Magdaléna Šustová a Jana Bartošová. V hudebním programu vystoupí žáci ZUŠ J. B. Foerstera Jičín pod vedením Zdeny Svobodové s doprovodem Pavla Krčmárika.
K vidění budou vysvědčení od 18. století až téměř po současnost. Představena budou i nejstarší známá osvědčení na území České republiky, a to dvě vysvědčení učitele Václava Peršíka vydaná Normální školou v Praze a Vzornou hlavní školou U sv. Jindřicha v Praze dne 28. listopadu 1776.
"Výstava ukáže vysvědčení z gymnázií, triviálních, hlavních, obecných, měšťanských, základních a středních škol, ať státních, či soukromých. Výstava mapuje jejich podobu na celém území někdejšího Československa, chybět tedy nebudou ani vysvědčení z území Slovenska a Podkarpatské Rusi," uvádí historička umění Jana Schlesingerová.
Výstava potrvá do 23. září, otevřeno bude v červnu a září denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, o prázdninách denně od 9 do 18 hodin. (ip)