Některá města zvažují omezení ohňostrojů
22. 02. 2019 Zprávy « zpět
Jičínsko - Používání zábavní pyrotechniky možná některá města nebo obce na Jičínsku omezí. O nějaké formě zákazu petard a pořádání ohňostrojů uvažuje aktuálně radnice v Hořicích. Důvodem jsou hlavně stoupající stížnosti tamních obyvatel na nepříjemný hluk a zápach, které pyrotechnika způsobuje. Ovšem hlučné ohňostroje a petardy zní nejen o silvestrovské noci i v dalších obcích.
"Skutečně uvažujeme o nějaké regulaci zábavní pyrotechniky. Evidujeme totiž dost podnětů od občanů, někteří z nich si přišli stěžovat i přímo na úřad a přinesli mi zbytky vybuchlých petard, které přilétly k nim na zahradu," líčí situaci starosta Hořic Aleš Svoboda.
O problému vedení města diskutovalo i při nedávném setkání s velitelem městské policie. I on se přitom setkává s podobnými stížnostmi na dělobuchy a ohňostroje ze strany části veřejnosti, která se s tím nemůže smířit. Výsledkem je, že radnice už připravuje opatření, které s největší pravděpodobností povede k omezení, nebo dokonce zákazu těchto hlučných radovánek.
"Nechceme objevovat Ameriku, budeme hledat poučení u měst, která mají s touto problematikou zkušenosti a už přijala i příslušné vyhlášky. Už jsem tento záměr prezentoval i veřejně, že budeme připravovat nějakou změnu v této oblasti," konstatuje hořický starosta.
Podobný problém nedávno řešila například i radnice v Libáni, kde město kvůli pyrotechnice uspořádalo mezi obyvateli anketu. Lidé tak mohli svými hlasy ovlivnit, jestli radnice omezí používání zábavní pyrotechniky na celém svém katastrálním území.
Libáň před pár lety projednávala omezující pravidla, podle kterých by bylo možné výbuchy petard a rachejtlí umožnit jen poslední a první den v roce. Jinak pouze na výjimku, kterou by radní museli nejprve schválit.
"Anketu jsme spustili po stížnostech několika občanů, kterým vadilo, že mládež a děti hází petardy pod nohy kolemjdoucím chodcům. Vyvrcholilo to tím, když si nějaká skupinka pořídila velmi silné a hlučné petardy. Šlo doslova o detonace i za běžného dne a bouchalo to lidem pod nohama," komentoval tehdy návrh na opatření libáňský starosta Jaromír Přibyl.
I když i v dalších městech radní připouštějí, že zábavní pyrotechnika zvlášť na konci roku může některé obyvatele nebo jejich domácí zvířata obtěžovat, žádné omezení těchto aktivit zatím nechystají.
"V Jičíně byla zábavní pyrotechnika ve větším rozsahu naposledy užívána na Silvestra, od té doby nikoliv. Alespoň nemám v této věci od veřejnosti žádné stížnosti. Nemám poznatky, že by dělobuchy nebo ohňostroje byly zneužívány takovým způsobem, že by ohrožovaly zdraví nebo životy spoluobčanů. Proto nevidím důvod, abychom hledali nějaké radikální opatření, žádná událost mě k tomu nenabádá," reaguje na dotaz starosta Jičína Jan Malý.
V Nové Pace spíš než petardy vadí prý některým lidem hluk, který vzniká v létě po dobu několika dnů během tradiční Hrubé pouti. "Kulturní komise se zabývala tím, jestli bychom neměli program poutě nějakým způsobem usměrnit, neboť hluk kolem kolotočů a stánků je opravdu značný. V případě pyrotechniky takový problém nevidím, její použití s výjimkou oslavy nového roku není tak četné, abychom to museli řešit," míní novopacký starosta Josef Cogan.
Ani v Sobotce nebo v Lázních Bělohradě prý neuvažují zatím o nějaké závazné vyhlášce, která by omezila používání zábavní pyrotechniky a pořádání ohňostrojů. "Z hlediska udržení pořádku a rušení nočního klidu máme v Sobotce jiné starosti, trápí nás konzumace alkoholu na náměstí nebo vysypané koše s domovním odpadem v ulicích. Rachejtle nepatří k tomu, co by nás aktuálně pálilo," říká místostarosta Sobotky Jan Janatka.
"Je pravda, že v Bělohradě občas někdo uspořádá ohňostroj v noci, třeba u příležitosti oslavy narozenin. A občas se někdo se stížností ozve, že je konference v lázních ve Stromu života a že tam pořádají ohňostroj. Naštěstí lázeňský pavilon Strom života stojí stranou, na okraji města, takže s tím až tak velký problém není. A navíc lázně podobné akce ohlašují téměř vždy dopředu, takže přes úřední desku informujeme veřejnost. Navíc lidé se na ohňostroj lázní chodí rádi podívat. V minulých letech jsme spíš měli problémy s občany, kteří hlučným způsobem slavili narozeniny a používali i zábavní pyrotechniku. V poslední době se ale tento jev už neopakuje," popsal situaci v lázeňském městě tamní starosta Pavel Šubr. Bělohrad proto žádné opatření nezvažuje.
Zákony přitom městům umožňují přistoupit k regulaci, případně k zákazu užívání zábavní pyrotechniky, provádění pyrotechnických efektů a odpalování ohňostrojů. V některých obcích podobná opatření zastupitelé už přijali, třeba proto, že si lidé stěžovali na četná odpalování ohňostrojů nepřiměřené razance. (jn)