Rekreační běžec našel v lese poklad, stovky stříbrných pražských grošů odevzdal muzeu
22. 03. 2019 Zprávy foto: 2 « zpět
Jičín - Skoro jako v pohádce si mohl připadat muž, který našel v lese hromadu stříbrných pražských grošů z doby Václava IV. Na nečekaný objev narazil v lese, kam si šel zaběhat. Našel jej podle několika mincí, které se leskly na povrchu. Odborníci soudí, že poklad skončil zakopaný v lese pravděpodobně v době husitských válek.
"Zatím nemáme podrobně rozlišené všechny ražby, ale předběžně můžeme říct, že jde o pražské groše. Drtivou většinu z nich, možná všechny, lze zasadit do doby krále Václava IV. Mince se podařilo nalézt na jednom místě v lese na Jičínsku," říká archeolog jičínského regionálního muzea Radek Novák.
Kvituje, že nálezce, který poklad objevil, okamžitě zavolal odborníky. Místo nálezu tak bylo možné odpovídajícím způsobem včas zajistit a uskutečnit takzvané dohledávky v okolním terénu.
"Při dohledávce jsme objevili ještě několik desítek kusů mincí, které se nacházely v hloubce asi jeden až třicet centimetrů pod povrchem. K jejich postupnému vynesení na povrch mohla přispět například svahová eroze nebo působení živé přírody," upřesnil archeolog. "V každém případě jsem velmi rád, že nám pán zavolal. Ne každý člověk nás totiž v takových případech kontaktuje. Z různých stran víme, že v regionu operují i hledači s detektory kovů, kteří procházejí terén cíleně a případný nález neoznámí."
Z lesní hrabanky poblíž Jičína se nakonec podařilo vyzvednout celkem 600 kusů mincí. Na několika z nich se navíc zachytily zetlelé zbytky tkaniny, mince tak pravděpodobně byly do země uloženy v nějakém sáčku, nejspíš z vlněného vlákna. Nikoliv v keramické či jiné nádobě, jak bývá běžné u jiných depotů v posledních letech.
"Je velmi pravděpodobné, že hotovost si v lese mimo osídlení ukryl nějaký nám neznámý člověk v neklidném období husitských válek a pak už asi neměl příležitost si je vyzvednout. V tak nebezpečných časech to jistě nebylo nic neobvyklého," míní Novák. "Mince jsou v dobrém stavu, pokud odhlédneme od markantních stop poškození, které si nesou už z doby svého užívání. Je vidět, že v oběhu byly dlouho, a jsou na nich patrné i stopy po šizení. Dohromady jich je šest set kusů, což přesně odpovídá měrné jednotce deseti kop. I to je zajímavé a také z tohoto konkrétního počtu usuzuji, že se nám podařilo vyzvednout ze země všechny mince," míní archeolog.
Při průzkumu lokality se přitom našel ještě jeden vzácný poklad, a to pravěká měděná sekera z období asi čtyři tisíce let před Kristem. Přes kilogram vážící sekera s křížovým ostřím z pozdním doby kamenné ležela v zemi asi třicet metrů od nálezu mincovního pokladu. Podle odborníků jde o vzácný objev z počátku zpracování kovů na kontinentu. Oba nečekané objevy spojuje pouze místo nálezu, jinak nemají nic společného, protože je mezi nimi asi pět a půl tisíce let časový odstup.
Nálezci středověkých mincí by měla podle památkového zákona připadnout odměna, kterou vyplatí Královéhradecký kraj. Nárok na odměnu obvykle dosahuje až deseti procent hodnoty nálezu. V minulosti Královéhradecký kraj odměny v řádech desítek tisíc korun už vyplatil. (jn)
Archeolog Radek Novák z jičínského regionálního muzea s nálezem 600 kusů středověkých mincí z doby krále Václava IV. Foto: Jiří Němeček