Odpadová revoluce v Jičíně. Občané Allanových sadů, Sedliček a Větrova obdrží kontejnery na papír a plasty
29. 03. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Odpadová revoluce čeká obyvatele Jičína. Od července město najede na nový způsob sběru tříděného odpadu. V prvních třech vilových čtvrtích rozdá domácnostem zdarma kontejnery na papír a plasty a lidé v bytových domech si budou moci vyzvednout speciální tašky na recyklovatelné smetí. Radnice chce lidi přimět k ještě intenzivnějšímu třídění. Důvodem jsou obavy z rostoucích nákladů na likvidaci směsného odpadu a stoupající znečištění planety.
"V Jičíně nastane zásadní změna ve sběru tříděného odpadu. Záměr se ale prozatím týká pouze tří oblastí, konkrétně Allanových sadů, Sedliček a Větrova," potvrdil mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.
Město v těchto rezidenčních lokalitách upouští od takzvaných venkovních hnízd s barevnými kontejnery, kam lidé odnášejí vytříděné plasty, papír a sklo a v některých případech třeba i použitý textil nebo kuchyňské oleje. Místo toho se kontejnery na dva druhy tříděného odpadu dostanou ke každému domu. Jde o ambiciózní plán, i když první rok poběží jen ve třech okrajových lokalitách a navíc jen ve zkušebním režimu.
Intenzivnější třídění je podle radních nevyhnutelné, protože za několik málo let úřady zakážou dosud běžně rozšířené skládkování. Reálně tak hrozí, že se razantně zvýší poplatky za svoz, protože odpad, který se druhotně nevyužije, pocestuje nejspíš do spaloven.
"Klasická společná kontejnerová stání na odpad v ulicích ve vybraných lokalitách Jičína nahradí mnohem přívětivější způsob, kontejnery na plasty a papír budou mít domácnosti přímo u sebe. Kdo bude mít zájem, žluté a modré nádoby si bude moci zdarma vyzvednout v Technických službách, které nový systém sběru zahájí od letošního července," vysvětluje Jireš. "Obyvatele vyjmenovaných lokalit prosíme o součinnost. V průběhu června si žluté, modré a černé odpadní nádoby mohou vyzvednout v sídle Technických služeb v Textilní ulici. Stačí tam jen podepsat smlouvu o výpůjčce," dodává.
Radnice plánuje, že privátní kontejnery na papír, plasty a nápojové kartony a popelnice na směsný odpad budou pracovníky města z domů vyváženy jednou za čtrnáct dnů. Již zavedené nádoby na bioodpad jednou týdně. Vedení města prý sice uvažovalo i o pořízení speciálních tašek na sklo, ale tato odpadní komodita do pilotního projektu není zatím zahrnuta. V případě skla tak zůstane i od léta vše při starém.
"Použité obaly ze skla se budou dál třídit starou metodou, to znamená, že společné kontejnery na sklo zůstanou nadále v ulicích. Skla se však tolik v domácnostech nevyseparuje, jeho mnohem méně."
Pokud se nový systém sběru a recyklace osvědčí, město ho časem rozšíří do všech koutů Jičína. Sledovací období bude trvat jeden rok. Změny proto čekají i obyvatele těch čtvrtí, kde převládá klasická městská zástavba, například na sídlištích a v lokalitách s činžovními domy.
Uvažuje se prý nad tím, že projekt bude pokračovat i v lokalitách s bytovými domy, jejichž obyvatelům město už letos nabídne zdarma speciální tašky, takže odpad budou moci lépe třídit i lidé v bytech.
"Pravdou je, že obecně se tato problematika lépe řeší u rodinných domů, protože mají víc prostoru a manipulace s kontejnery je snazší, zkrátka tam není taková kumulace lidí. Pro bytové domy chystáme také novinku, tam budou mít zatím k dispozici zdarma odpadové tašky na separovaný sběr. I obyvatele těchto domů ale určitá změna nemine, v budoucnu se nějaké řešení nejspíš objeví," naznačil Jireš.
Radní si od změn slibují zvýšení efektivity třídění domácích odpadů a tím do budoucna úsporu financí. Zahraniční i tuzemské zkušenosti v podobných případech ukazují, že když mají lidé nádoby doma, třídí pečlivěji. Snižuje se tím množství směsného komunálního odpadu, který směřuje na skládku. "Je třeba zdůraznit, že v porovnání s jinými městy jsou Jičíňáci z hlediska třídění hodně svědomití, rezervy tu ale stále jsou, proto se snažíme veřejnost dál motivovat," shrnul mluvčí radnice. Jičín k těmto krokům nutí ekonomické faktory i ohled na životní prostředí. Jedno s druhým se přitom prolíná, čím víc odpadu lidé vytřídí, tím menší bude tlak na zdražování těchto služeb.
V blízké budoucnosti se totiž očekává razantní zpřísnění legislativy zejména ohledně skládkování a pouze důslednou separací prý bude možné předejít tomu, aby větší množství odpadu směřovalo do spaloven, což by vedlo k zdražování nákladů na odpadové hospodářství. Už dnes ho přitom Jičín dotuje miliony korun z městské pokladny.
"Systém sběru odpadů od domu je osvědčený a vyzkoušený v jiných městech. Spočívá v důsledném třídění papíru, plastů a bioodpadu. Tím dochází ke snížení množství směsného komunálního odpadu odkládaného na skládku. Proto město v loňském roce nechalo zpracovat analýzu sběrné sítě na tříděný odpad. Na jejím základě byly do pilotního projektu vybrány lokality Sedličky, Allanovy sady a část Větrova. Tam jsou velké donáškové vzdálenosti ke kontejnerovým stáním, lidem se tedy snažíme dopřát lepší komfort pro třídění. S odpady už nebudou muset chodit tak daleko," míní Eliška Soldátová z městského úřadu.
Jičín navíc v centrální části města připravuje letos výstavbu prvních podzemních kontejnerů na separovaný sběr. Za tímto účelem nechá do země zahloubit obří nádoby, několik jich umístí například na rohu křižovatky ulic Husovy a Tyršovy. K manipulaci s podzemními kontejnery město zakoupilo také nový nákladní automobil. A je také dost pravděpodobné, že na několika místech Jičína letos nově přibudou i kontejnery na vytříděný kovový odpad. (jn)