Sto let českého knihovnictví slaví i na Jičínsku
08. 03. 2019 Zprávy « zpět
Jičínsko - Česká republika se může pochlubit vůbec nejhustší sítí veřejných knihoven na světě. Může za to zákon z roku 1919, který všem tehdejším obcím ukládal knihovnu založit a provozovat. Mladá republika se tak snažila posilovat národní uvědomění šířením vzdělanosti a českého jazyka.
I když tato povinnost už dávno neplatí, Češi tradici zůstávají věrni, a tak dnes v řadě malých obcí knihovna zůstává po uzavření tamní školy mnohdy jedinou vzdělanostní a také kulturní institucí. Jak silně je zakořeněná, ilustruje fakt, že v celém okrese Jičín, který čítá 111 obcí, dodnes funguje přes sedmdesát knihoven. Některé z nich mají navíc pobočku v některé ze svých osad, a tak se celkové číslo blíží spíše osmi desítkám. Knihovnice a knihovníci si letošní sté výročí prvního knihovního zákona připomenou různorodými programy.
"Oslavami začínáme v březnu při tradičním měsíci čtenářů. Zákony nejsou moc zajímavé, proto k nim přistoupíme vesele a radostně, chystáme soutěže a kvízy, výrobu placek a všechno vyvrcholí v srpnu, kdy uspořádáme výroční jarmark," říká ředitelka jičínské knihovny Jana Benešová. "Sama se nejvíc těším na přednášku Otomara Dvořáka a Josefa Pepsona Snětivého, kterou nazvali Místa zrychleného tepu. Zvědavá jsem na přednášku autora metody RUŠ Karla Nejedlého, srdeční záležitostí je pro mě přednáška profesora Roberta Kvačka a velkou návštěvnost očekáváme při besedě se Stanislavem Motlem Kam zmizel zlatý poklad republiky. Většina knihoven také oceňuje svého nejlepšího čtenáře," přibližuje Benešová.
Například v Nové Pace v březnu zakládají čtenářský klub. "Sama jsem na to zvědavá, držte nám palce, zatím se přihlásily dvě čtenářky, ale tak to bývá s každým projektem, který se rozjíždí. Chceme se pravidelně scházet a povídat si o knížkách, v hlavě mám lákavou představu anglických salónů. Budeme se vzájemně informovat, co zajímavého jsme četli a jaké tituly vycházejí, sem tam můžeme pozvat i nějakého hosta," naznačuje vedoucí novopacké knihovny Stanislava Benešová.
Jičínská knihovna vyzvala i další knihovny na okrese, aby se připojily ke sdíleným akcím. Mezi nimi je výtvarná soutěž, úkolem pro děti bude najít v rodinných knihovničkách nejstarší knihu a každé dva měsíce bude připraven kvíz. Všechny podklady najdou knihovníci na webu jičínské knihovny. (zan)