V Nové Pace chystají výstavu dřevěných hraček. Lidé mohou muzeu zapůjčit své staré hračky
05. 04. 2019 Zprávy « zpět
Nová Paka - Řemeslnou tradici, kterou představuje výroba dřevěných hraček na Novopacku, má přiblížit výstava v Suchardově domě, kterou tamní muzeum plánuje na letní měsíce tohoto roku. V souvislosti s tím prosí rodiny, aby zapátraly na půdách svých domů po starých hračkách, které by mohly chystanou expozici obohatit.
"Obracíme se na vás, kteří jste uchovali něco ze svého dětství, staré dřevěné Válkovy hračky nebo hračky firmy Tofa Stará Paka, které připomínají řemeslnou tradici v Nové Pace. Byli bychom rádi, pokud byste nám je mohli zapůjčit na výstavu do výstavní síně Suchardova domu," uvádí novopacké muzeum ve své výzvě veřejnosti.
Právě rodina Jana Válka a podnik Tofa jsou synonymem hračkářské výroby v Nové Pace. Jan Válek začal dřevěné soustružené hračky vyrábět po první světové válce. Původně je prodával pouze po trzích, později svoji výrobu rozšířil a jeho tři synové a dcera nakonec postupně vystavěli výrobnu. Rodina Válkových přizvala ke spolupráci také akademického malíře Josefa Jelínka, který působil na reálce v Nové Pace. Různým částem podnikání s dřevěnými hračkami se věnovali všichni tři bratři. Vojta Válek měl talent pro technologii výroby a stroje, ekonomickou stránku zajišťoval Ota Válek a Jan Válek měl na starost uměleckou tvorbu. Jejich sestra Marta Válková hračky zdobila přesnou kresbou. Po znárodnění firmy Válek pokračovali členové rodiny v podniku Tofa, který v podstatě převzal původní výrobní program.
Výstava, která ponese název Není kostka jako kostka, bude v Nové Pace probíhat od 28. června do 15. září. "Chceme výstavou oslovit nejen naše nejmenší, ale i vás, kteří jste si ještě nezapomněli hrát," uvádějí pracovníci muzea. V rámci výstavy muzeum připravuje i tvůrčí dílnu.
Lidé, kteří doma mají nějakou hračku z někdejšího novopackého výrobního programu a byli by ji ochotni na dobu výstavy zapůjčit, mohou kontaktovat pracovníky muzea na e-mailu novapaka@muzeum.cz nebo na číslech 493 723 542 a 737 289 730. (zan)