Zájem o sociální služby v Nové Pace roste

15. 03. 2019 Zprávy « zpět

Nová Paka - Služby na pomoc při zajištění životních potřeb v domácím prostředí i pobytové sociální služby zaznamenávají v posledních letech růst zájmu klientů. Odrazilo se to i na příspěvku, který město posílá na jejich spolufinancování neziskovým organizacím v regionu.

Letos tak zastupitelé schválili dotaci 130 tisíc korun na zajištění terénní osobní asistence spolku Sportem proti bariérám, příspěvek na denní stacionář ústavu Život bez bariér dokonce navýšili na 150 tisíc korun. Celkové náklady služeb se ale pohybují v řádech milionů a na jejich financování se vedle samotných klientů podílí hlavně ministerstvo práce a sociálních věcí nebo kraj.

Staropacký spolek Sportem proti bariérám například loni zajišťoval nepřetržitou službu osobní asistence 65 klientům s denní kapacitou 25 klientů. Podle údajů organizace zájem o tuto službu stále roste, využívají ji osoby s mentálním, tělesným i kombinovaným postižením od 3 let věku a senioři od 63 let. Pečovatelky jim poskytují pomoc při zajištění životních potřeb jako strava a hygiena v domácím prostředí.

"Služba je poskytována terénní formou v přirozeném domácím prostředí klientů, které je pro ně daleko příznivější než ústavní péče. Je poskytována sedm dní v týdnu a 24 hodin denně," řekl místostarosta Nové Paky Milan Pospíšil. Právě město službu zařadilo do sítě sociálních služeb a dlouhodobě ji podporuje. Letos na ni zastupitelé uvolnili 130 tisíc korun. S pomocí terénních služeb lze péči v rodině zvládnout až do doby, kdy nemocný člověk potřebuje komplexní péči s odborným zdravotním dohledem.

Jiným typem služby je denní stacionář, který v Centru Klášter provozuje ústav Život bez bariér. I ten město finančně podporuje, letos na něj posílá 150 tisíc korun.

"Denní stacionář má význam především pro osoby, které nemohou přes den pečovat o nesamostatné členy rodiny, když chodí třeba do zaměstnání. Během dne je tak o klienta postaráno ve stacionáři. Služba je hodně využívána především občany Nové Paky," řekl místostarosta Pospíšil.

Denní stacionář v Centru Klášter navštěvují klienti od 16 do 80 let věku s mentálním, tělesným nebo kombinovaným postižením a také senioři, kteří potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby. Cílem služby je za pomoci individuálního plánování spolupracovat s uživateli denního stacionáře na rozvíjení, zdokonalování a udržování znalostí a dovedností, vést uživatele k nezávislosti na druhých osobách a posilovat jejich soběstačnost, zvyšovat sociální začlenění uživatelů a tím zabránit či předcházet jejich izolaci. Od letošního roku navýšil poskytovatel kapacitu služby z 15 na 21 uživatelů v souladu s plánem rozvoje sociálních služeb. (zan)