Místa pro seniory v domovech nejsou, kapacita nestačí
26. 04. 2019 Zprávy « zpět
Jičínsko - Kapacita domovů pro seniory na Jičínsku je zcela zaplněná, lidé musí čekat třeba i několik let, než se místo uvolní. Obce ani kraj situaci asi hned tak nevyřeší, žádný větší projekt na okrese v příštích letech neplánují. Jedinou nadějí pro stárnoucí populaci tak zůstávají investice soukromých firem, které se rozhodly postavit zařízení s nabídkou sociálních služeb.
Obecní či krajské domovy pro seniory jsou po celé republice zpravidla přeplněné a příliš nepomáhá ani to, že se stále staví nové, často za peníze soukromých investorů. Domovy v Česku nabízejí péči asi sedmi desítkám tisíc klientů a dalších několik desítek tisíc žádostí ročně musí podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí odmítat.
Takovou zkušenost mají i zařízení na Jičínsku. "Z našeho pohledu si myslíme, že kapacita domovů pro seniory na Jičínsku není dostačující," říká ředitelka největšího z nich, hořického domova pro seniory Zorka Müllerová. "Také u nás poptávka převyšuje nabídku, aktuálně evidujeme asi osmdesát žádostí, ale jejich počet je možná zkreslený tím, že možnost registrace nenabízíme na internetu. U nás lze vyřídit žádost pouze osobně," dodává Müllerová.
Hořický domov důchodců přitom nabízí dvě kategorie lůžek, jednak v domově pro seniory a pak lůžka se zvláštním režimem. Dohromady sto deset míst.
Tlak na obsazení lůžek v domovech důchodců přitom rok od roku stále narůstá, což je s ohledem na stárnutí populace a zvyšující se průměrný věk dožití logické. To potvrzuje i ředitel Ústavu sociálních služeb v Milíčevsi Pavel Jór. "Je vidět, že populace stárne a počty žádostí každým rokem přibývají. Jsem tu od devadesátého osmého roku a například v devětadevadesátém jsme měli v pořadníku deset žádostí, teď jich tu máme tak osmdesát. Vůbec nestačíme pokrývat poptávku," říká Jór. "Situaci neusnadňuje ani skutečnost, že pacienti mohou být hospitalizováni na lůžkách následné péče maximálně tři měsíce a pak je nemocnice propustí. Dříve tam mohli být hospitalizováni na neomezeně dlouhou dobu. O to víc pochopitelně roste tlak na lůžka v domovech pro seniory."
A o to víc si nyní město Jičín podle slov místostarosty Petra Hamáčka pochvaluje, že se podařilo prodat areál bývalých kasáren v lipách firmě Senecura. Ta má v úmyslu tam za 150 milionů korun postavit domov pro důchodce a pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Další podobné soukromé zařízení by mělo vyrůst v prostorách bělohradského zámku, který prodalo lázeňské město do soukromých rukou. Otázka však je, nakolik budou služby v soukromém zařízení finančně dostupné pro běžnou klientelu.
"V pravidelném intervalu hodnotíme činnost ředitele Sociálních služeb města Jičína, stejně jako dalších městských organizací. Pan ředitel Kolátor uspěl, ale co je zajímavé, že za každé ty dva roky vidíme nárůst počtu žádostí o umístění do domova pro seniory. Aktuálně jich je už víc než sto. Proto jsem velmi rád, že se nám podařilo do Jičína přilákat firmu Senecura, která by na místě kasáren chtěla postavit domov pro seniory s kapacitou 120 lůžek. Situaci by to určitě výrazně pomohlo," míní Hamáček.
Samotné město chce investovat do modernizace denního stacionáře pro seniory. Do oprav a modernizací budov a služeb se sociálním zaměřením investují příležitostně i další města na Jičínsku. S výrazným navyšováním kapacity však nepočítají. A nepočítá s ním ani Královéhradecký kraj, který sice hodlá rozšířit lůžková zařízení, ale nikoliv na Jičínsku.
"Královéhradecký kraj hodlá rozšířit lůžková zařízení v sociálních službách pro seniory a zdravotně postižené. Vynaloží na to více jak 2,6 miliardy korun bez daně. Projekty zahrnují výstavbu nových objektů i rekonstrukce a rozšíření stávajících budov," informoval mluvčí kraje Dan Lechmann.
Přímo na Jičínsku však kraj zatím žádné větší investice neplánuje, a stávající kapacitu v regionu tak nejspíš považuje za dostatečnou. "Kapacita těchto domovů na Jičínsku v současné době čítá 209 lůžek a Královéhradecký kraj zde do budoucna rozšíří kapacitu Oblastní charity v Sobotce o deset lůžek. Projekt je ve stadiu záměru, datum jeho realizace není znám," konstatuje Lechmann. Dodal, že zhruba 2,3 miliardy korun kraj vynaloží na rozšíření pobytových služeb pro seniory a investice do rozvoje pobytových služeb pro osoby se zdravotním hendikepem si vyžádají přibližně 306 milionů korun.
To, že je přetlak žádostí o umístění seniorů do domovů, dokládá i ředitelka Domova důchodců v Mlázovicích Eva Lyczkowská. "I když má kraj i stát snahu ve větší míře podporovat terénní pečovatelské služby, zájem o umístění v domovech nepolevuje. U nás v posledních letech evidujeme ročně asi sto odmítnutých žádostí," dodává ředitelka mlázovického domova důchodců.
Žadatelům tak nezbývá než v některých případech čekat třeba i pár let, než na ně v některém zařízení přijde řada a místo se uvolní. (jn)