Běcharská škola vychovává novou generaci včelařů
18. 04. 2019 Zprávy « zpět
Běchary - Novou generaci včelařů připravují do života v Běcharech, kde na základní škole působí nejen včelařský kroužek, ale učitelé znalosti o chovu včel žákům vštěpují i o hodinách běžné výuky. Možná i díky tomu místní uspěli ve víkendové oblastní soutěži Zlatá včela, která se konala právě v Běcharech. Soutěžilo se v poznávání včelařských pomůcek a rostlin, všeobecném znalostním testu, ukázkách včelařské praxe a mikroskopování. Děti z včelařského kroužku při škole v Běcharech se v konkurenci svých vrstevníků ze Dvora Králové, Hostinného či Dubence neztratily. V kategorii mladších žáků zvítězila domácí Kateřina Šoltysová a třetí skončil Jan Brodský.
"Když jsem na škole v Běcharech kroužek zakládal, snažil jsem se u dětí probudit větší zájem o přírodu. Včelaření se věnují hlavně lidé středního a vyššího věku. Ta starší generace ale nemá komu své zkušenosti předávat, protože chybí nástupci. Dnešní mladí mají jiné zájmy. Ale třeba se podaří u některých dětí trvalejší zájem o včelařství podchytit a možná u něho zůstanou i v dospělosti," říká dlouholetý soukromý hospodář a včelař Antonín Erben.
Včelařský kroužek funguje v Běcharech už třináct let a děti se v něm naučí vše podstatné pro chov včel, od údržby úlu až po stáčení medu, který si pak mohou odnést za odměnu domů, což bývá atraktivní forma motivace.
"Máme vlastní úly a pět včelstev, sami si stáčíme med. K tomu máme i pěkně a moderně vybavenou dílnu v mysliveckém areálu," říká ředitelka běcharské školy Alena Říhová. Nakolik včelařství v Běcharech berou vážně, dokazuje i rozhodnutí školy zařadit tento obor do běžné výuky.
"Včelařství na naší škole věnujeme jednu hodinu výuky týdně ve třetí třídě v rámci prvouky. V předmětu včelařství žáky podrobněji seznamujeme se základy života včel během celého kalendářního roku. Teoretické znalosti si pak děti následně mohou ověřit v praxi v rámci včelařského kroužku," uvedla ředitelka.
Kroužek vedou Iva Šourková a Petr Šoltys, kteří si také pochvalují spolupráci s obcí. "Obec nás celou dobu podporuje, dostáváme příspěvek na činnost stejně jako jiné spolky. Podstatné je, že máme vlastní úly a vlastní včelstvo, takže žáci si mohou spoustu věcí vyzkoušet přímo v praxi a sami si také vytočí med," zdůraznila Iva Šourková. Její svěřenci o víkendu díky teoretickým vědomostem a praktickým dovednostem získali v oblastním kole soutěže Zlatá včela medailová umístění a postoupili do celostátního finále. (jn)