Tobogan dosluhuje, Jičín si za sedm milionů koupí nový
17. 05. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Na hranici životnosti je současná asi největší atrakce jičínského aquacentra, skoro sto metrů dlouhý tobogan. Ten je v nevyhovujícím stavu a město ho chce v blízké době vyměnit. Ještě před několika měsíci radní plánovali, že investice za téměř sedm milionů korun proběhne letos. Teď je však jasné, že po úplně nové skluzavce se lidé do bazénu sklouznou nejdříve příští rok.
"Rozhodně nejde o rozmařilost, že bychom nevěděli, co s penězi města. Skutečnost je taková, že tobogan dosluhuje, je na hranici životnosti. Zatím funguje a jeho bezprostřední uzavření nehrozí," prohlásil starosta Jičína Jan Malý s tím, že současný dvacet let fungující tobogan s téměř devítimetrovým výškovým rozdílem má stále platnou atestaci.
"Musíme však brzy přistoupit ke kompletní výměně, protože tobogan je nedílnou součástí našeho aquacentra. Bez něho by bazén těžko fungoval, protože tobogan s provozem bazénu úzce souvisí, je to velmi navštěvovaná atrakce a její trvalejší vyřazení z provozu by mohlo výrazně zasáhnout návštěvnost celého aquacentra," míní starosta.
Plány radnice však komplikují nejasnosti ohledně budoucích materiálů, typu podpůrné konstrukce nebo schodiště, případně otázka zateplení. To vše se najednou ukazuje jako větší problém, než se původně čekalo. Vedení města totiž vyčlenilo už pro letošní rok do rozpočtu peníze na nový tobogan. Letos však stihne zhotovit sotva studii, podle které se teprve bude moci rozhodnout, co a za kolik se pořídí.
Výměna toboganu je prý totiž netypickou stavební akcí, přitom původním záměrem bylo provést jednoduše výměnu stávajícího potrubí o průměru jednoho metru za nové potrubí o průměru 1,2 metru. "Předpokladem také bylo, že společnost realizující výměnu vypracuje i projektovou dokumentaci. To se však při předběžných tržních konzultacích ukázalo jako těžko splnitelné. Tobogan má totiž velmi velké množství variant řešení. Ukázalo se, že před projektovou dokumentací je nutné zhotovit studii, která musí odpovědět na to, zda tubus bude zateplený, jak lze vyřešit schodiště, jaký materiál použijeme, zda vnitřek toboganu má být prosvětlen přirozeně, nebo umělým osvětlením, dále je potřeba vyjasnit volbu technologie pro cirkulaci vody a mnoho dalších otázek," líčí starosta.
Postupem doby se tak záměr ukazuje jako stále méně jednoduchý, přitom úplně první návrh počítal s rychlou akcí a s náklady kolem tří milionů korun. Předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli však potvrdily, že náklady budou minimálně dvojnásobné.
"Výsledkem je, že si letos necháme vyhotovit studii a projektovou dokumentaci a k samotné výměně dojde až v roce 2020," řekl starosta. Dodal, že podklady zpracuje firma Bazény a wellness z Prahy za bezmála sedmdesát tisíc korun bez daně. Radnice si slibuje, že navrhne takové technické řešení, aby maximum prací bylo možné provádět během provozu aquacentra, a nemuselo tak dojít k neúměrně dlouhé odstávce.
"Těžko říct, jestli je tobogan hlavní atrakcí aquacentra, protože pro každého návštěvníka je nejžádanější něco jiného, pro někoho to mohou být vířivky, pro jiné parní komora, skokanský bazén nebo divoká řeka s brouzdalištěm. Ale z pohledu rodin s dětmi určitě platí, že tobogan je největším lákadlem. Bez funkčního toboganu by aquacentrum zaznamenalo výrazný propad návštěvnosti," komentoval situaci před časem ředitel Sportovních zařízení města David Streubel.
Nový tobogan by podle přání radních i vedení Sportovních zařízení města Jičín měl mít tubus o průměru 1,2 metru, což je zdůvodněno požadavkem na vyšší komfort i bezpečnost.
Nejde o jedinou investici do aquacentra, město tam v posledních letech uskutečnilo opravy v rozsahu několika milionů korun. Návštěvníci krytých bazénů se tak dočkali například rekonstrukce střechy, opravy bazénu kvůli prosakující vodě nebo obnovy sprch. (jn)