Překvapivá realita v Jičíně, lidé doma málo třídí odpad
24. 05. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Nečekané vystřízlivění přinesla nejnovější analýza ve věci třídění domovních odpadů. Radnice v Jičíně podle aktuálních rozborů zjišťuje, že až čtyři pětiny recyklovatelných komodit končí v běžné popelnici. Výsledky jsou varující i pro domácnosti, na které by tak kvůli nízké míře zodpovědnosti při třídění mohlo časem dolehnout skokové zvýšení poplatků za svoz a likvidaci odpadu.
"Pravdou je, že výsledky nejsou úplně pozitivní. Ze 100 kilogramů odpadu ve směsných kontejnerech by 80 kilogramů mělo být správně v barevných kontejnerech či na sběrném dvoře," oznámil závěr nedávného šetření mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.
Město prý bude nadále prosazovat třídění odpadu a vytvářet pro něj příznivé podmínky. "Děkujeme všem, kteří poctivě třídí, a ty, kteří tak ještě nečiní, zdvořile vybízíme k větší ochotě. Tříděním lze předejít výraznému navýšení poplatku za svoz odpadu v budoucnu," zdůraznil mluvčí.
Analýzu, která prokázala, že směsné kontejnery obsahují až 80 procent tříditelného odpadu, prováděla nezisková organizace Incien, a to koncem dubna přímo na sběrném dvoře. Lidé z této organizace provedli manuálně vyhodnocení dvou svozů směsného odpadu. Jeden pocházel z jičínské bytové zástavby a druhý ze čtvrti rodinných domů.
"V obou případech se ukázalo, že pouze jedna pětina svezené složky by měla být ve směsném odpadu, zatímco čtyři pětiny by měly být separovány. Mírně lépe dopadly rodinné domy, kde složka směsného odpadu tvořila 20 procent. U bytových domů šlo o 18 procent," upřesnil Jireš.
Dodal, že významnou složku u obou vzorků představovalo obrovské množství bioodpadů, kolem 40 procent u bytovek a téměř 45 procent u rodinných domů. A to paradoxně i navzdory faktu, že právě mnoho rodinných domů v této lokalitě má k dispozici hnědé nádoby na bioodpad.
Velkým prohřeškem je také vysoký podíl textilu. Ve vzorcích se podle Jireše vyskytoval na úrovni 11 až 12 procent. "Textil je přitom ceněný recyklovatelný materiál. V jičínských ulicích je rozmístěno dvaadvacet kontejnerů provozovaných společností Dimatex a jeden kontejner v ulici 17. listopadu od Diakonie Broumov, díky němuž lze staré oblečení nabídnout pro charitativní účely," vysvětluje.
Pro pracovníky a dobrovolníky organizace Incien, kteří svozové vzorky prošetřili, není výsledek v Jičíně úplně překvapující. "Obvykle docházíme k závěru, že ve směsném odpadu je pouze 20 procent toho, co by v něm být mělo. To znamená, že 80 procent lze vytřídit. Obec tedy zbytečně platí náklady za svoz a odstranění a zbytečně si zaplňuje kapacitu skládky," komentovala závěr šetření manažerka organizace Incien Lenka Richterová.
Přesto jsou pracovníci této společnosti k situaci v Česku shovívaví. "Ochota třídit u nás je úžasná, třídění je na velmi vysoké úrovni. Když to porovnám se světem, tak Češi jsou ve třídění odpadů prostě skvělí. Neměli bychom ale zapomínat, že třídění nemá smysl bez recyklace. V ní bohužel trochu zaostáváme a je věcí vlády, aby nastavila politiku podporující recyklaci," tvrdí Lucie Pečínková z Incien.
Směsný odpad, který v Jičíně končí v popelnicích a kontejnerech, se už nijak dál netřídí. Podle mluvčího jičínské radnice se rovnou vozí na městskou skládku do Libce u Popovic. Ručním dotříděním tak prochází pouze separovaný odpad, z něhož se odstraňují nežádoucí materiály. Připravovaná legislativa do budoucna počítá s dramatickým omezením skládek. Odpad, který se nevytřídí, se proto bude vozit spíše do spaloven a náklady se tím podstatně zvýší. (jn)