V Hořicích otevřeli muzeum s novou expozicí
03. 05. 2019 Zprávy « zpět
Hořice - Těžba a zpracování pískovce a slavná tradice kamenosochařství tvoří hlavní náplň nově otevřené expozice v zrekonstruovaném městském muzeu. Novorenezanční budova z roku 1877 prošla v průběhu posledních dvou let opravou za téměř třicet milionů korun v rámci česko-polského projektu Cesta kamene. Výsledek rozsáhlých změn si veřejnost mohla poprvé prohlédnout v pátek u příležitosti slavnostního otevření.
"Díky rekonstrukci jsme konečně získali důstojné prostory pro prezentaci našich muzejních sbírek. V porovnání s předchozím stavem jde o obrovský rozdíl. I tak je tam ale k vidění jen menší část exponátů z celkového počtu asi čtyřiceti tisíc sbírkových předmětů, které Hořice vlastní. Na město naší velikosti je takový počet opravdu hodně vysoký. Ani dnes tedy není v našich silách vystavit najednou úplně všechny věci, často mimořádné historické či umělecké hodnoty," říká hořický místostarosta Martin Pour.
Hořice při budování nové muzejní expozice, která se poprvé rozprostřela takřka do všech prostor opravené budovy, vsadily zejména na prezentaci tradičního kamenosochařství a těžby pískovce, která je s místním regionem spjata snad od nepaměti. Expozice zaujme i řadou interaktivních a multimediálních prvků.
"Původní budova muzea už naprosto nevyhovovala současným potřebám, proto jsme připravili projekt její rekonstrukce. Muzeum je nově bezbariérové a změnila se i jeho vnitřní dispozice. V přízemí zůstala zachována výstavní Štorchova síň, naopak novinkou je multimediální místnost v prvním patře muzea. V podkroví jsou zatím volné prostory, které mohou být využity například k workshopům a nejspíš tam představíme i naše unikátní sbírky dřevěných hraček," uvedl Pour.
Dodal, že dosud bylo veřejnosti přístupných asi patnáct procent prostor muzea, podstatná část interiéru tak sloužila jako kanceláře, depozitáře a nebo byla v havarijním stavu a uzavřena. Nyní je prý veřejnosti přístupných asi devadesát procent plochy muzea, které navíc díky přestavbě získalo ve vnitrobloku částečně krytou venkovní expozici s prostorem pro lapidárium na místě původně nevyužité zahrady. Návštěvníkům tam slouží i venkovní terasa, která vznikla na střeše Štorchovy síně.
"Díky projektu prošlo úpravou celé muzeum, od sklepa až po půdu. Naším cílem bylo, abychom historické budově maximálně vrátili její původní vzhled se všemi zdobnými prvky na fasádě i uvnitř objektu," poznamenal místostarosta.
Celkové náklady se vyšplhaly na osmadvacet milionů korun, z toho osm milionů zaplatilo město. Obnovený objekt na náměstí Jiřího z Poděbrad je sídlem muzea od druhé světové války, před tím sloužil postupně jako sídlo okresu, pošty a pojišťovny. (jn)