Jičín z evropských fondů čerpal 320 milionů
10. 05. 2019 Zprávy « zpět
Jičín - Přibližně 320 milionů korun, k tolika penězům přišlo město v průběhu uplynulých patnácti let díky dotacím z fondů Evropské unie. Novináře o tom informoval mluvčí jičínské radnice Jan Jireš. Peníze podle něj pomohly s výrazným zlepšením životní úrovně.
"Pokud sečteme všechny dotace z Evropské unie, dostaneme se k částce přibližně 320 milionů korun," uvedl Jireš. Nejvíc peněz přiteklo do Jičína v letech 2007 až 2013, tehdy šlo o sumu v hodnotě čtvrt miliardy korun.
Za pomoci evropských peněz se v Jičíně uskutečnilo pět desítek projektů. Největším z nich byla výstavba koupaliště Kníže, kterou Brusel podpořil téměř osmdesáti miliony korun. Dalších asi 120 milionů korun zaplatilo město z vlastních zdrojů.
Zhruba 43 milionů korun získal Jičín také z norských fondů na obnovu městské památkové rezervace. Jak Jireš podotýká, peníze šly hlavně do rekonstrukce Valdštejnova náměstí, zámecké zahrady a hradebních zdí.
"Evropské peníze městu pomohly také s odstraněním staré skládky u svahu Zebína, s přestavbou domu v Soudné na denní stacionář nebo s rekonstrukcí hvězdárny a její přeměnou na Centrum přírodních věd. Dnes si asi už těžko někdo představí, jak vypadal Zebín v době, kdy na jeho svazích byla stará ekologická zátěž, a stejně tak dnešní podobu centra města, areál v Soudné či opravenou hvězdárnu považujeme za samozřejmost. V neposlední řadě musíme připočíst i řadu investic na zateplení budov. Evropská unie na snížení jejich energetické náročnosti v programovém období 2007 až 2013 poskytla v součtu pětadvacet milionů korun," vypočítává Jireš.
Město získalo i peníze na přeshraniční spolupráci, například čerpalo 5,6 milionu na projekt Brána do pohádky, oznámila vedoucí oddělení dotací na jičínské radnici Radmila Vávrová.
V právě probíhajícím programovém období 2014 až 2020 město podle svých představitelů realizuje další projekty za pomoci Evropské unie. Doposud se městu podařilo v tomto aktuálním období získat přibližně 70 milionů korun, z nichž největší podíl jde na probíhající přestavbu bývalého sídla zdravotní pojišťovny na autobusovém nádraží. Další peníze město využilo mimo jiné na modernizaci autoparku hasičů a na výstavbu jejich nového sídla. Evropské peníze stojí i za chystaným budováním podzemních kontejnerů na tříděný odpad nebo za další etapou rekonstrukce Valdštejnské lodžie.
"Každý milion z Evropské unie se na Jičínu a jeho okolí podepsal. Evropské peníze pomohly zlepšit vzhled města, mnohem důležitější je ovšem vzestup kvality života a služeb," konstatuje mluvčí Jan Jireš. (jn)