Nechceme přijít o stavební úřady, brojí proti novému vládnímu návrhu starostové

17. 05. 2019 Zprávy « zpět

Miletín, Libáň - Vlnu nevole na menších městech vzedmul nejnovější vládní návrh reformy stavebního zákona, který počítá s rušením stavebních úřadů. Na menších městech se hrozí, že přijdou o jednu z nejfrekventovanějších agend. Starosta Miletína například vyzývá veřejnost, ať se připojí k petici, která proti záměru bojuje. Návrh se nelíbí ani dalším představitelům radnic na Jičínsku.

"Rušení stavebních úřadů je další z řady naprostých hloupostí, které vymýšlí někdo někde u zeleného stolu bez znalosti problematiky regionálních samospráv. Na malých městech a obcích musíme být neustále ve střehu, příkladem může být redukce pošt nebo v minulosti opakovaně navrhované rušení matrik. Vlády nám v minulosti slibovaly, jak veřejnou správu přiblíží občanům, ale realita je opačná a venkov se mezitím vylidňuje," zlobí se starosta Miletína Miroslav Nosek.

Odmítá, že by zrušení malých stavebních úřadů ve městech velikosti Miletína jakkoliv přispělo k zefektivnění a zrychlení procesů spojených s umísťováním a povolováním staveb v Česku. Chystaná úprava stavebního práva totiž zahrnuje i návrh, aby obce a města přišly o výkon působnosti stavebních úřadů. V reakci na to Sdružení místních samospráv vyhlásilo petiční akci, k níž se připojil právě i Miletín.

"Neumím si představit, že by se malé stavební úřady zrušily a jejich agenda přešla na větší, které jsou už nyní zahlcené a svou práci nestíhají. Tohle je jednoznačně krok zpátky, místo aby veřejnou správu lidem přiblížil, tak ji stát naopak oddálí. Navíc by to znamenalo další nesmyslné plýtvání penězi na nové kanceláře a nové státní úředníky," míní Nosek. "Neustále se jen mluví o tom, že je potřeba stavební zákon vylepšit, jenže nic se pro to nedělá. A teď tomu tímhle návrhem nasadili korunu," prohlásil.

Není to přitom poprvé, co se objevil návrh na redukci stavebních úřadů, naposledy se podobná debata bez výsledku rozhořela před deseti lety. Diskuze tehdy vyzněla do ztracena a obce své požadavky uhájily.

Starostové obcí varují, že by změna přinesla zhoršení dostupnosti veřejné služby a lidé by kvůli vyřizování územních a stavebních žádostí museli nově dojíždět do větších center. Podle nich by se také přibrzdil rozvoj menších sídel.

Obavy v podobném duchu neskrývá například ani starosta Libáně Jaromír Přibyl. "Jsem jednoznačně pro zachování stavebních úřadů. V opačném případě by šlo o špatné rozhodnutí, které by pocítili hlavně občané. Přece jen spádová oblast, která patří pod náš libáňský stavební úřad, není zrovna malá. Abych řekl pravdu, neumím si představit, že bychom na malých městech přišli o stavební úřady a jejich pravomoce by měl za celý okres delegované třeba jen jediný úřad v Jičíně. Lidé by pomalu kvůli každé konzultaci nebo razítku museli dojíždět jinam," komentuje situaci libáňský starosta Jaromír Přibyl.

V Miletíně se pod petici, která nesouhlasí s návrhem na odebrání působnosti stavebních úřadů obcím, podepsalo už několik desítek tamních obyvatel. (jn)